Pod pojęciem laseroterapii należy rozumieć wszelkie zabiegi z zastosowaniem aparatury laserowej. Laseroterapia jest szeroko wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, choćby takich jak okulistyka, ortopedia czy dermatologia. Określone rodzaje głowic laserowych od lat stosowane są także w kosmetologii oraz medycynie estetycznej i stanowią skuteczne rozwiązanie wielu estetycznych, oraz zdrowotnych problemów dotykających pacjentów. Co sprawia jednak, że zabiegi laserowe w tym obszarze są tak popularne? Jak laser działa na skórę i dlaczego najlepiej poddawać się zabiegom laserowym jesienią i zimą? Jakie działania pielęgnacyjne i ochronne podjąć po laseroterapii?
Laseroterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej – jak działa?
Podstawowym aspektem wymagającym wyjaśnienia w kontekście laseroterapii stosowanej w kosmetologii i medycynie estetycznej, jest wskazanie właściwości skóry pozwalających reagować jej w pożądany sposób na oddziaływanie wiązki lasera. Tym samym można uzyskać także odpowiedź na pytanie o to, dlaczego to właśnie laseroterapia jest tak skutecznym rozwiązaniem w kuracji wielu skórnych schorzeń i estetycznych problemów. Mianowicie chodzi tu o konkretne substancje budujące tkanki w organizmie, a których nazwa to fotoakceptory (chromofory). Choć mogłoby się wydawać, że substancje te znane są szerzej jedynie specjalistom wykształconym w dziedzinie kosmetologii czy medycyny estetycznej, to okazuje się, że większość laików również niejednokrotnie o nich słyszała. Do fotoakceptorów znajdujących się w skórze należą bowiem między innymi woda, melanina oraz hemoglobina, a także zestaw innych białek.
To właśnie wskazane wyżej substancje determinują fakt zastosowania w danym przypadku określonego rodzaju lasera wysyłającego wiązkę promieni o konkretnej długości. I tak jeżeli kosmetolog wykonuje laserowe zamykanie popękanych naczynek, korzysta z głowicy laserowej oddziaływującej na hemoglobinę, jeżeli natomiast pacjent poddawany jest depilacji laserowej, wówczas wiązka zastosowanego lasera jest absorbowana przez melaninę. Są to oczywiście jedynie uproszczone przykłady zastosowania laseroterapii w zabiegach profesjonalnych, jednak warto wiedzieć, że w wielu takich procedurach wykorzystuje się zjawisko selektywnej termolizy. Polega ono na kontrolowanym, termicznym uszkadzaniu tkanek skórnych w wybranych obszarach, co pozwala ograniczyć występowanie niepożądanych efektów zabiegu do minimum. Wśród najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii i medycynie estetycznej laserów należy wymienić, laser diodowy, frakcyjny, także różne rodzaje urządzeń typu IPL.
Dlaczego zabiegi laserowe najlepiej wykonywać od jesieni do wiosny?
Jednym z powodów, dla których laseroterapia w zabiegach kosmetologicznych i zabiegach medycyny estetycznej jest obecnie tak popularna, jest jej skuteczność oraz wszechstronność zastosowania. Wspomniana wcześniej selektywna termoliza będąca efektem działania wiązki lasera na skórę sprawia, że tkanki ulegają kontrolowanemu uszkodzeniu, czego następstwem musi być ich regeneracja. W procesie tym bowiem skóra pobudzana jest do zwiększonej syntezy elastyny i kolagenu, które odgrywają kluczową rolę w dążeniu do uzyskania młodej, jędrnej i napiętej skóry. Dodatkowo biorą one udział w odbudowie struktury skóry, na przykład po laserowym usuwaniu zmian skórnych, tatuaży, czy przebarwień. Aby proces regeneracji i przebudowy tkanek mógł przebiegać skutecznie i możliwie szybko, należy zapewnić mu ku temu odpowiednie warunki.
Okres pomiędzy jesienią a wiosną jest najlepszym w kontekście wykonywania zabiegów laserowych, gdyż promieniowanie UV jest wówczas najniższe w porównaniu do innych pór roku. Dodatkowo sprzyjającym aspektem są w tym obszarze są stosunkowo niskie temperatury, które pozwalają uniknąć niekomfortowych podrażnień i wpływają pozytywnie na proces gojenia się skóry poddanej laseroterapii. W okresie jesienno-zimowym często ujawniają się także niechciane skutki letnich kąpieli słonecznych, a więc przebarwienia, czy plamy pigmentacyjne. Im wcześniej zostanie wdrożona w tym przypadku laseroterapia, tym większe szanse na całkowite pozbycie się tych problemów estetycznych. Jesienią i zimą rzadziej odsłaniamy także partie ciała, które można wówczas poddać laserowej depilacji. Dodatkowo ewentualne opatrunki po laserowym usuwaniu zmian skórnych również łatwiej ukryć wówczas pod odzieżą.
Umów wizytę
Zarezerwuj wizytę już dziś!
Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin
Skontaktuj się z namiJakim zabiegom laserowym warto się poddać jesienią i zimą?
Zabiegi profesjonalne z wykorzystaniem lasera rekomendowane są w bardzo szerokim spektrum zastosowań. Od usuwania zbędnego owłosienia, przez terapię zmian naczyniowych, na redukcji przebarwień kończąc, zabiegi laserowe stanowią doskonałe rozwiązanie w terapii wielu problemów, z którymi borykają się pacjenci gabinetów i klinik medycyny estetycznej. Abstrahując od szerokiego wykorzystania właściwości laseroterapii, warto przybliżyć kilka zabiegów laserowych, którym szczególnie warto poddać się w okresie jesienno-zimowym.
Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia i plamy pigmentacyjne pojawiające się na skórze mogą mieć różne podłoże występowania. Bez względu jednak na przyczyny hiperpigmentacji, często powodują one u borykających się z nimi pacjentów dyskomfort, a nawet stają się przyczyna kompleksów. Laserowe usuwanie przebarwień pozwala opracowywać niewielkie plamy pigmentacyjne zlokalizowane w dowolnych partiach ciała i twarzy. Zabieg jest precyzyjny, nieinwazyjny i najczęściej nie wymaga powtarzania. Mikrouszkodzenia termiczne skóry w obrębie przebarwienia powodują czasowe ciemnienie plam pigmentacyjnych, by już po kilku tygodniach wywołać łuszczenie się przebarwionych warstw naskórka. Zabieg wykonywany jest przez dermatologa, który operuje urządzeniem Vasculight IPL. Pełen efekt laserowego usuwania przebarwień widoczny jest zazwyczaj po 30 dniach od wykonania zabiegu. Redukcja hiperpigmentacji przy wykorzystaniu lasera jest szczególnie zalecana w okresie jesienno-zimowym.
Laserowa depilacja
Trwałe usunięcie niechcianego owłosienia, to marzenie wielu osób. Depilacja lub inaczej epilacja laserowa może w wielu przypadkach stanowić skuteczne rozwiązanie w tym estetycznym problemie. Najlepsze rezultaty depilacji laserowej uzyskują zazwyczaj osoby z ciemnym owłosieniem, którym dodatkowo szczególnie trudno jest walczyć z efektem tzw. “czarnych kropek”, a więc odrastających włosków, które niezwykle ciężko jest usunąć domowymi metodami depilacji. Oczywiście z zabiegów laserowych w tym obszarze może skorzystać każda osoba zainteresowana trwałym pozbyciem się nadmiernego owłosienia. Pierwsze efekty widoczne są już po 1-2 zabiegach, a liczba odrastających włosów maleje stopniowo po każdej sesji. Laserowa depilacja w Klinice Anti-Aging przeprowadzana jest przy użyciu lasera diodowego Mediostar Next, który stanowi absolutny top wśród urządzeń tego typu. Jedynym skutkiem ubocznym zabiegu może być nieznaczne zaczerwienienie skóry, które po kilku godzinach zanika.
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Skóra to największy organ występujący w organizmie człowieka, który dodatkowo stanowi “płaszcz ochronny” dla wewnętrznych struktur ciała. Nic zatem dziwnego w tym, że to właśnie na powierzchni skóry nierzadko pojawiają się zmiany o różnej etiologii czy morfologii, które ich posiadacze chętnie by usunęli. Tu również z pomocą przychodzą zabiegi laserowe, które warto wykonać w okresie jesienno-zimowym. Laserowe usuwanie zmian skórnych, takich jak włókniaki, zmiany pochodzenia wirusowego, brodawki, czy choćby kłykciny kończyste, to skuteczna metoda pozbycia się często nieestetycznych struktur powstających na skórze całego ciała. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji, a usunięcie zmiany odbywa się w sposób niezwykle precyzyjny i minimalizujący ryzyko powstania blizny. Laseroterapia jest w tym przypadku bezbolesna, a pełne gojenie się miejsca wykonania zabiegu w zależności od zmiany trwa zwykle do 4 tygodni.
Laserowe zamykanie naczynek
Okres jesienno-zimowy to bardzo dobry moment na pozbycie się problemu rozszerzonych naczynek, gdyż zalecane jest aby zabiegi w tym obszarze wykonywać wówczas, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Laserowe zamykanie naczynek to obecnie bardzo popularna metoda niwelująca zmiany naczyniowe, czy teleangiektazje, które pod wpływem odpowiednio dobranej wiązki lasera stają się niewidoczne. Zabieg skoncentrowany jest na naczyniach znajdujących się blisko powierzchni skóry pacjenta, co sprawia, że w przypadku gęsto nagromadzonych naczynek występujących na niewielkim obszarze, mogą się pojawić drobne zasinienia, które znikają po kilku dniach. Laserowe zamykanie popękanych naczynek wykonywane jest przez doświadczonego lekarza dermatologa.
Jak zadbać o skórę po laseroterapii?
Skóra bezpośrednio po laseroterapii zazwyczaj jest podrażniona i w zależności od rodzaju zabiegu wymaga zastosowania odpowiedniej pielęgnacji, która będzie wspierać jej szybką i skuteczną regenerację. Zawsze należy w tym kontekście stosować się do zaleceń specjalisty, który wykonywał zabieg. Zazwyczaj zaleca się stosowanie łagodzących kremów i maści, schładzanie miejsc poddawanych laseroterapii, a przede wszystkim aplikację preparatów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Pielęgnacja skóry po zabiegach z wykorzystaniem lasera uzależniona jest oczywiście od rodzaju przeprowadzonej terapii, jednak warunki atmosferyczne panujące w okresie jesienno-zimowym zdecydowanie wspierają działania ochronne i regeneracyjne w tym kontekście.