Zabiegiem z obszaru podochirurgii, który z powodzeniem stosuje się w przypadku wrastających paznokci, jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Przeprowadza się go pod kontrolą chirurga i podologa. Wykazuje wysoką skuteczność, a przy tym jest bezpieczny i minimalizuje powstawanie dalszych powikłań. Metoda ta jest przeznaczona dla osób, u których wcześniejsze metody korekcji wrastających paznokci nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Na czym polega zabieg?
Plastyka wałów okołopaznokciowych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, w gabinecie zabiegowym, po jałowym przygotowaniu pola operacyjnego. Wykonywane jest wycięcie nadmiaru wału paznokciowego z jego obniżeniem do poziomu płytki paznokciowej. Pacjent jest w pełni świadomy i przytomny w trakcie zabiegu. Nie wymaga hospitalizacji.
Dla kogo jest zabieg?
Zabieg jest dla osób, których dotyczą dolegliwości zdrowotne związane z obszarem paznokci u stóp. Zaliczamy do nich:
Efekty zabiegu
Usunięcie zmienionych zapalnie tkanek miękkich w obrębie paznokcia. Dzięki temu płytka paznokciowa uzyskuje nowy tor wzrostu w nowych wałach, znikają dolegliwości bólowe oraz stany zapalne. Trwałe wyleczenie z problemu wrastających paznokci.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Poza ukłuciem do wprowadzenia znieczulenia, pacjent podczas zabiegu nie odczuwa żadnego bólu.
Po wycięciu wału paznokciowego zakładane są szwy, które zdejmuje się po ok. 2 tygodniach, w zależności od przypadku od 10 do 20 dni. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu przez 2-5 dni.
Niewyrównana cukrzyca, czynne choroby nowotworowe, przebyta radio- i chemioterapia w ciągu ostatnich 6. miesięcy, choroba zakrzepowa (w szczególności epizody zakrzepicy w kończynach dolnych), zaburzenia krzepnięcia krwi, tendencje do tworzenia bliznowców i nieprawidłowego gojenia tkanek, brak motywacji i chęci współpracy ze strony pacjenta, ciąża i karmienie piersią.
Na trzy dni przed zabiegiem, po wieczornej kąpieli, pacjent dezynfekuje palec, na którym znajduje się wrastający paznokieć przeznaczonym do tego celu preparatem. Następnie delikatnie zabezpiecza go bandażem. W zależności od stanu wyjściowego miejsca zabiegowego, specjalista może zalecić antybiotyk.
Pacjent powinien zaopatrzyć się w preparaty i opatrunki, których będzie używał po zabiegu do momentu zdjęcia szwów:
• gaziki jałowe 5×5,
• bandaże 5 cm szerokości,
• płyn na rany,
• preparat lub maść specjalistyczna wspomagające gojenie.
Krwiak, infekcja miejsca operowanego, miejscowa martwica skóry, trudno gojąca się rana, brak pożądanego efektu.
W trakcie gojenia mogą pojawić się krwiaki, lekki obrzęk, zaczerwienie wokół szwów, wysięk, rozejście szycia, dolegliwości bólowe – zależne od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości pacjenta.
Najważniejszą kwestią jest zmiana opatrunków według zaleceń specjalisty, ograniczenie chodzenia do niezbędnego minimum, kontrola i zdjęcie szwów po ok 14. dniach, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, a także terapia wzrostu paznokcia i regeneracji łożyska w gabinecie podologicznym.
Przede wszystkim nie należy moczyć oraz samodzielnie zmieniać opatrunku założonego w gabinecie przez 48 godzin od wykonania zabiegu plastyki wału okołopaznokciowego. W przypadku przekrwawienia, dokłada się kolejną warstwę opatrunku. Po upłynięciu 48 godzin można zmienić opatrunek, wcześniej jednak namaczając go specjalistycznym preparatem. Nie wolno używać w tym celu niezaleconych przez lekarza specyfików – również wody utlenionej i szarego mydła, które mogą powodować ból w miejscu szycia.
Przez pierwsze 4-6 dni pacjent powinien znacznie ograniczyć chodzenie. Przez pozostałe dni może poruszać się po domu, jednak trzeba pamiętać o tym, iż do momentu zdjęcia szwów nie zaleca się noszenia pełnego, dopasowanego obuwia.
INFOLINIA
(58) 58 58 805
pn-pt: 8.00 – 20.00
sobota 8.00 – 15.00
Klinika Anti-Aging INVICTA
ul. Rajska 10, Gdańsk
(C.H. Madison, III piętro)