Niezwykłym paradoksem występującym w obszarze zabiegów kosmetologicznych jest fakt, że pomimo fundamentalnej roli, jaką w ludzkim ciele odgrywają stopy, ich pielęgnacja cieszy zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem niż na przykład dbanie o skórę twarzy.
Tymczasem to właśnie stopy narażone są na szereg urazów, zwyrodnień, czy chorób i to one wymagają szczególnej pielęgnacji. Nauką skupiającą zagadnienia związane z tym obszarem jest podologia.
Jaki jest jednak dokładny zakres aspektów, którymi zajmuje się ta dziedzina? Kim jest podolog i jakie zabiegi wykonuje? Kto powinien skorzystać z profesjonalnych zabiegów podologicznych i jak wybrać dobrego podologa?
Podologia – co to za dziedzina i jakie zagadnienia obejmuje?
W języku greckim słowo podos oznacza stopę, natomiast logos – naukę. To właśnie z połączenia tych dwóch słów, powstał termin “podologia”, w wolnym tłumaczeniu oznaczający naukę o stopach. Co ciekawe, historia tej dziedziny jest naprawdę długa, a zainteresowanie dbałością o dobrostan stóp bynajmniej nie jest zjawiskiem nowym.
Już w starożytnym Egipcie czy Rzymie zaczęły się bowiem rozwijać usługi mające na celu przynosić ulgę w schorzeniach stóp. Zwracano szczególną uwagę na rozległe, bolesne odciski czy grzybicze zmiany występujące w obrębie paznokci.
W historii nowożytnej natomiast trzeba wyróżnić koniec XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych doszło do zalegalizowania pierwszego towarzystwa podologicznego. W Polsce rozwój tej dziedziny przypada natomiast na początki XIX wieku.
Niestet czasy socjalizmu nie sprzyjały zainteresowaniu specjalistycznymi zabiegami z zakresu pielęgnacji, czy medycyny estetycznej.
Współczesna podologia
Podologia rozwija się obecnie w bardzo dynamicznym tempie. Rosnąca świadomość istotności dbania o dobrostan stóp sprawia, że coraz więcej osób oprócz pedicure klasycznego, czy hybrydowego, decyduje się na kontrolę kondycji swoich stóp w specjalistycznym gabinecie podologicznym.
Okazuje się bowiem, że podologia obejmuje nie tylko, jak się powszechnie uważa problemy dermatologiczne dotykające stopy. Uwzględnia również w tym kontekście dokonania także takich nauk, jak osteologia, ortopedia, miologia, flebologia. A także angiologia, neurologia, czy limfologia.
Na co pozwala tak szeroki zakres wiedzy na temat aspektów wzajemnego wpływu zagadnień z powyższych dziedzin? Na skuteczne diagnozowanie i wdrażanie terapii w schorzeniach stóp. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że w najlepszych klinikach podolodzy ściśle współpracują z innymi lekarzami. Pomoc dermatologa czy flebologa pozwala zapewnić swoim pacjentom najwyższy standard terapii.
Kim jest podolog?
Specjalistą wykwalifikowanym w dziedzinie podologii, jest podolog. W Polsce zawód ten jest od 2015 roku zaliczany do zawodów paramedycznych, “praktykujących niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”. W przypadku wielu wysoko wykształconych w tym kierunku osób, stanowi to klasyfikację zdecydowanie krzywdzącą.
Podolog z założenia zajmuje się diagnozowaniem i terapią zmian skórnych na stopach oraz schorzeń występujących w obrębie płytki paznokciowej. Celem holistycznego podejścia do problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologa, musi on jednak posiadać dużo bardziej rozległą wiedzę, wykraczającą poza zakres dermatologii.
Jaka jest przyczyna, dla której podolog nie jest uznawany w Polsce za zawód medyczny? Wiele osób używa tego tytułu w sposób nieuprawniony i nie mający pokrycia w rzeczywistości.
Nieścisłości prawne
Najczęściej są to osoby, które ukończyły jedynie podstawowe kursy podologiczne. Tego rodzaju źródła nigdy nie dostarczą takiego zakresu wiedzy i metodologii postępowania, jak specjalistyczne studia wyższe. Niestety, sytuacja ta wynika z braku uregulowań prawnych dotyczących zawodu podologa w Polsce.
Zważywszy na niedostatki wiedzy u osób, które otwierają gabinety podologiczne będąc jedynie absolwentami kursów o bardzo okrojonym zakresie zagadnień, pacjenci mogą wynosić z wizyt negatywne doświadczenia i tracić zaufanie do specjalistów podologii.
Jest to oczywiście niezwykle krzywdzące w odniesieniu do certyfikowanych podologów. Takie osoby poświęciły lata na naukę zawodu oraz zgłębienie wszelkich niezbędnych aspektów medycznych. Dzięki nim doskoanle wiedzą jak postawić prawidłową diagnozę i wdrozyć efektywną terapię. Warto zatem weryfikować wykształcenie podologa tak, aby zapewnić sobie najwyższy standard usług wynikających z jego wiedzy i doświadczenia.
Podolog – jakie zabiegi wykonuje?
Zasadniczo zakres schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów podologicznych, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy problemów skórnych na stopach. Z kolei druga: zmian patologicznych występujących w obrębie płytki paznokci. W praktyce jednak podolog może pomóc także w przypadłościach ortopedycznych znajdujących się w mniej zaawansowanym stadium, niewymagającym interwencji lekarza ortopedy.
Świetnym przykładem jest haluks palucha. Podolog może bardzo skutecznie zahamować rozwój tego schorzenia i wprowadzić w tym zakresie efektywną profilaktykę.
Do najbardziej popularnych jednak schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologów należą między innymi:
- zrogowacenia, odciski, modzele, nagniotki – są to pogrubienia kolczystej i rogowej warstwy naskórka. Powstają one najczęściej stopniowo, w wyniku długotrwałego działania siły mechanicznej, zwykle nacisku nieodpowiednio dobranego obuwia. W terapii tych zmian podolog usuwa nawarstwiony naskórek za pomocą frezarki, lub za pomocą skalpela;
- pękające pięty – często jest to nie tylko defekt estetyczny. W niektórych przypadkach może przekształcić się w niezwykle bolesną przypadłość, utrudniającą poruszanie się. Dodatkowo, przez przerwany naskórek do krwi mogą wnikać bakterie i grzyby. W terapii pękających pięt warto działać jak najszybciej i poddać się działaniu podologicznemu. Najczęściej stosuje się wówczas cały szereg zabiegów zmiękczających naskórek, usuwających jego zrogowaciały nadmiar. Do tego dobiera się specjalistyczne maści, mające na celu przywrócenie prawidłowej struktury skóry na piętach;
- pielęgnacja stóp osób chorujących na cukrzycę – osoby borykające się z cukrzycą często wykazują szczególne potrzeby w zakresie pielęgnacji stóp. Leczenie stopy cukrzycowej wymaga od podologa rozległej wiedzy w obszarze choćby neurologii, czy limfologii. Specjalistyczna, skrupulatna pielęgnacja stóp osób cierpiących na cukrzycę może zapobiec intensywnemu nawarstwianiu się naskórka. Może również zapobiegać jego bolesnym pęknięciom, a także działać profilaktycznie w kontekście zaburzeń neurologicznych czy zaburzeń krążenia krwi w stopach;
- grzybica paznokci – podolodzy, którzy korzystają w swojej pracy z najnowszych osiągnięć nauki, w terapii grzybicy paznokci stosują najczęściej wiązkę lasera. Działa ona grzybobójczo, a także pobudza komórki do odnowy i stymuluje odrost zdrowej płytki paznokciowej. Wykonujemy również podstawowe oczyszczanie paznokci przez podologa z zastosowaniem specjalistycznych preparatów. Zachęcamy również do wykonania badań mykologicznych – dzięki nim zyskujemy informację na temat rodzaju grzybicy i możemy zastosować precyzyjne leczenie.
Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie – to stosunkowo częsta przypadłość, która może powodować znaczne dolegliwości bólowe. Związane są one z wrastaniem paznokci i utrudnieniem chodzenia. W predyspozycjach do wrastających paznokci warto pozostawać pod opieką podologa. Jego profesjonalna opieka umożliwi dobranie odpowiedniej terapii oraz zastosowanie specjalnych klamr na wrastające paznokcie.
Opisane powyżej przypadłości, z którymi borykają się pacjenci podologiczni nie wyczerpują oczywiście całego zakresu schorzeń w tym kontekście. W gabinetach podologów można również zrekonstruować płytkę paznokciową, czy poddać się terapii onycholizy.
Możesz u nas również wykonać podstawowy zabieg podologiczny polegający na specjalistycznym wyfrezowaniu stóp i paznokci. Możliwa jest również korekta wrastających paznokci i odpowiednie przycięcie płytki, a także zastosowanie profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych bądź leczniczych.
Gabinet podologiczny
Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru gabinetu podologicznego, są kwalifikacje i doświadczenie pracujących w nim specjalistów. W związku ze wspomnianym wcześniej brakiem uregulowania zawodu podologa, łatwo jest trafić na osobę, która zdecydowanie nie powinna nazywać siebie tym mianem.
Wówczas nietrudno o błędnie postawioną diagnozę, brak aseptyki i źle przeprowadzone zabiegi. Będzie to skutkowało dalszym rozwojem choroby, lub nawet pogorszeniem obecnego jej stadium.
Jak wybrać dobrego podologa?
Dobrego podologa można natomiast rozpoznać po wnikliwie przeprowadzonym wywiadzie dotyczącym problemów ze zdrowiem. Istotne jest też zweryfikowanie stosowania nowoczesnych rozwiązań z dziedziny podologii, często wynikającym z przebytych szkoleń, kursów dodatkowych, czy sympozjów.
Dodatkowo, dobry podolog to taki, który do problemu pacjenta podchodzi holistycznie. Oznacza to, że bada jego nawyki związane z samodzielną pielęgnacją stóp i paznokci, sposób chodzenia, a nawet dobór obuwia. Edukowanie pacjenta w tych ważnych aspektach, to cecha profesjonalnego podologa.
Zabiegi w obrębie stóp – kto powinien się na nie zdecydować?
Pacjentami gabinetów podologicznych są najczęściej osoby, które w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji cierpią z powodu schorzeń stóp i płytki paznokciowej. Często są to osoby, które w życiu zawodowym narażone są na urazy organu ruchu, bądź choćby infekcje grzybicze czy wirusowe. Mowa tu choćby o ratownikach wodnych bądź sportowcach.
Z terapii w gabinecie podologa korzystają także kobiety, które nie wyobrażają sobie życia bez wysokich obcasów. Takie obuwie niestety często deformuje stopy i powoduje na nich otarcia czy odciski. Pacjentami podologów są wreszcie osoby cierpiące na cukrzycę, gdyż wymagają oni profesjonalnej pielęgnacji stóp.
Tym niemniej warto, aby każdy kto dba o swoje zdrowie, choć raz udał się na konsultację do podologa. Na takim spotkaniu dowie się, jak prawidłowo dbać o podstawę ludzkiego ciała, jaką są stopy.
Status zawodu podologa i komplementarne metody terapii
W ramach podologii wykonuje się zarówno zabiegi medycyny konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej. Jednak w Klinice Anti-Aging wszystkie podejmowane działania są wykonywane w medycznym standardzie. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom najwyższy komfort i bezpieczeństwo zabiegu.