Plastyka powiek – na czym polega ten zabieg?

Plastyka powiek - na czym polega ten zabieg?

Okolice oczu to jeden z najdelikatniejszych i jednocześnie najbardziej strategicznych obszarów twarzy, wpływających na jej ogólny wyraz. Pacjenci zgłaszający się do klinik medycyny estetycznej najczęściej skarżą się na zwiotczałą, pozbawioną jędrności i gęstości skórę w tych okolicach. Częścią oka, która może w takich przypadkach wymagać korekty, jest powieka. Zbyt obfity fałd skórny zlokalizowany na powiece zamyka oko, nadaje twarzy zmęczony, smutny wygląd, utrudnia wykonanie makijażu, a w niektórych przypadkach może nawet ograniczać widzenie. Rozwiązaniem tych problemów często staje się plastyka powiek, zwana inaczej blefaroplastyką. Na czym polega ten zabieg? Jak długo trwa rekonwalescencja? Jakie są przeciwwskazania i jakich efektów można oczekiwać?

Opadające powieki – jak powstaje ten problem?

Skóra na powiekach jest niezwykle delikatna i charakteryzuje się niewielką ilością tkanki podskórnej. Aspekty te sprawiają, że łatwiej traci ona jędrność i elastyczność w porównaniu ze skórą zlokalizowaną w innych partiach twarzy. Powstawanie zjawiska tzw. opadającej powieki najczęściej związane jest bezpośrednio z procesem starzenia, choć ze schorzeniem tym borykają się także pacjenci będący w wieku 20-30 lat, a niekiedy nawet dzieci. Zazwyczaj wiąże się to wówczas z genetycznymi skłonnościami do występowania tej przypadłości, która polega w skrócie na  nagromadzeniu zbędnej tkanki skórnej na górnej powiece. Stan ten ze względu na ograniczenie pola widzenia, często kwalifikowany jest nie tylko jako problem estetyczny, ale przede wszystkim jako zaburzenie anatomiczne groźne dla wzroku.

Zjawisko opadającej powieki może dotyczyć zarówno jednego, jak i obojga oczu. Przypadłość ta często diagnozowana jest podczas standardowego badania okulistycznego lub przez lekarza medycyny estetycznej, jeżeli pacjent zgłosi się do niego na konsultacje w obszarze możliwości skorygowania wyglądu powieki. Bez względu na to, czy nadmiar skóry nad okiem stanowi jedynie problem estetyczny, czy też zagraża prawidłowemu widzeniu, w obu przypadkach warto rozważyć poddanie się plastyce powiek.

Plastyka powiek (blefaroplastyka) – na czym polega zabieg?

Plastyka powiek lub inaczej blefaroplastyka, blepharoplastyka, czy lifting powiek, polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki podskórnej znajdującej się na górnej powiece oka. Głównymi celami zabiegu są: poszerzenie pola widzenia, likwidacja nieestetycznego fałdu skórnego na górnej powiece, trwałe odmłodzenie okolicy oczu, poprawa symetrii powiek, usunięcie ptozy (opadania powieki), a także w określonych przypadkach korekta wad mięśnia okrężnego oka lub przepukliny. Zabieg plastyki powiek może zostać wykonany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn po uprzedniej konsultacji i kwalifikacji pacjenta przez lekarza medycyny estetycznej lub okulistę. Na tym etapie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad dotyczący kondycji zdrowotnej pacjenta, a także badana jest jego krew, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Chirurgiczna plastyka powiek wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg w zależności od jego zakresu trwa około 90 minut. W trakcie trwania zabiegu pacjent jest cały czas przytomny, a po zakończeniu plastyki może opuścić klinikę i wrócić do domu. Zaleca się, aby przez kilka dni nie podejmował intensywnych zajęć, czy ćwiczeń fizycznych. Technika, jaką wykonuje się blefaroplastykę w Klinice Anti-Aging Invicta polega na poprowadzeniu nacięć specjalistycznym urządzeniem- Loktal lub skalpelem wzdłuż naturalnych załamań skóry na górnej powiece, co sprawia, że blizny są właściwie niewidoczne. Zabieg kończy założenie cienkich szwów, które usuwa się po około 7 dniach. Już w dniu przeprowadzenia plastyki powiek widać znaczącą poprawę w wyglądzie okolic oczu, natomiast na ostateczne rezultaty należy zwykle poczekać ok. 2 miesiące. Trzeba dodać, że blefaroplastyka w naszej Klinice wykonywana jest przez wyspecjalizowany zespół medyczny, który uwzględnia naturalny efekt zabiegu, jako standard.


Blefaroplastyka – jakie korzyści?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka i dlatego warto dbać o niego wszelkimi dostępnymi sposobami. Okolice oczu natomiast są obszarem strategicznym dla młodego i świeżego wyglądu całej twarzy. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, poddanie się plastyce powiek, jeżeli są ku temu zalecenia, może okazać się jedną z najlepszych inwestycji zarówno w zdrowie, jak i wygląd pacjenta. Prawidłowo wykonana blefaroplastyka niesie ze sobą cały szereg korzyści, do których należą między innymi:

  • długotrwały i spektakularny efekt “otwartego oka” uzyskany jednym zabiegiem chirurgicznym o niewielkiej inwazyjności,
  • bardzo szybkie rezultaty estetyczne w kontekście odmłodzenia i nadania wyrazistości spojrzeniu,
  • zabieg nieangażujący dużej ilości czasu pacjenta, który zaraz po zakończeniu plastyki może udać się do codziennych choć nieintensywnych czynności,
  • odzyskanie przez pacjenta pełnego spektrum obszaru widzenia,
  • zapobiegnięcie ewentualnemu pogłębianiu się wad wzroku,
  • komfort zabiegu dzięki indywidualnie dobranemu znieczuleniu oraz profesjonalnej opiece zespołu specjalistów,
  • efekty zabiegu są zdecydowanie trwalsze niż w przypadku zastosowania innych metod, takich jak nici, masaże, czy laseroterapia.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Czy chirurgiczna plastyka powiek to popularny zabieg?

Zjawisko opadającej powieki to dość często występująca przypadłość dotykająca ludzi w każdym wieku. Aspekt ten sprawia, że operacyjna plastyka powiek (zarówno dolnych, jak i górnych) znajduje się w pierwszej piątce najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej w obrębie twarzy w niemal 24 krajach na całym świecie. Informacje te potwierdzane są między innymi za pomocą corocznych raportów publikowanych przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) oraz American Society of Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) i American Society of Plastic Surgeons (ASPS). W opracowaniach tych można także znaleźć informacje mówiące o tym, że z roku na rok liczba pacjentów poddających się blefaroplastyce zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych systematycznie rośnie. Dla przykładu w 2015 roku wykonano na całym świecie 1 265 000 zabiegów blefaroplastyki, natomiast już rok później liczba ta wyniosła 1 350 000 zabiegów, co oznacza wzrost o aż 7% rok do roku.

Skąd się bierze popularność chirurgicznej plastyki powiek? Przede wszystkim chodzi tu o wskazane wyżej korzyści, takie jak diametralna zmiana wyrazistości spojrzenia i oprawy oczu, które stanowią jeden z najważniejszych elementów twarzy decydujących o jej ogólnym wyrazie. Efekty zabiegu blefaroplastyki mogą utrzymywać się w zależności od indywidualnych predyspozycji od 10 do nawet 20 lat po wykonaniu plastyki. Skuteczność i trwałość rezultatów są z pewnością jednymi z najbardziej istotnych argumentów przyczyniających się do popularności chirurgicznego liftingu powiek. Nie można również zapominać w tym kontekście o aspektach zdrowotnych, które są tu kluczowe dla profilaktyki wad wzroku lub zahamowania rozwoju już istniejących.

Chirurgiczna plastyka powiek – jak wybrać klinikę?

Zważywszy na charakter omawianego zabiegu, który wymaga specjalistycznej konsultacji okulistycznej, kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzenia przez chirurga plastyka, wybór profesjonalnej kliniki, w której zostanie on wykonany, jest w tym kontekście niezwykle ważny . Miejsce, w którym pacjent zdecyduje się poddać blefaroplastyce, powinno spełniać wiele wymogów zapewniających najwyższy standard przeprowadzenia zabiegu, jego bezpieczeństwa oraz uzyskania naturalnych efektów plastyki. Do najważniejszych cech, jakimi musi odznaczać się profesjonalna klinika wykonująca chirurgiczną plastykę powiek należą:

  • zabieg musi być wykonany z wykorzystaniem nowoczesnych, certyfikowanych urządzeń i przy zachowaniu najwyższego standardu sterylności,
  • technika wykonania zabiegu powinna uwzględniać zamykanie naczyń krwionośnych minimalizujące krwawienie, a w konsekwencji zapewniać naturalny efekt plastyki, przy braku widoczności blizn,
  • zespół medyczny zapewniający pacjentowi komfort podczas trwania zabiegu, jak również w ramach opieki pozabiegowej,
  • dostosowywanie czasu wykonywania zabiegu do możliwości pacjenta w tym względzie.

Mając na uwadze dążenie do spektakularnych i trwałych efektów chirurgicznej plastyki powiek, a także w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo, przed wyborem kliniki warto sprawdzić, czy spełnia ona wszystkie powyższe warunki.