Piękne i zadbane usta są wizytówką każdej kobiety. W związku z tym, tak ważne jest, aby podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych nie zapominać o ich odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu. Zwłaszcza teraz, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają ich wysuszaniu i podrażnieniu. Co ważne, dobrą kondycję skóry ust zachowamy nie tylko stosując codzienne sprawdzone, domowe sposoby, ale i korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Jak powinna przebiegać pielęgnacja ust? Jakie mamy możliwości?
Dlaczego skóra ust wysycha szybciej?
Mróz i chłodny wiatr u wielu z nas mogą powodować wysuszanie, pieczenie, pękanie czy łuszczenie się skóry warg. Spierzchnięte usta jednak mogą nie tylko stanowić problem w okresie jesienno-zimowym, ale i latem, kiedy narażone są na silne działanie słońca. Warto podkreślić, że skóra na ustach jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż na pozostałych częściach twarzy, takich jak chociażby policzki, czoło, czy podbródek. Wargi są bowiem pozbawione warstwy hydrolipidowej, w związku z tym podatne są na odwodnienie. Oprócz tego w skórze ust nie ma praktycznie gruczołów potowych i łojowych, które zapewniłyby im naturalne nawilżenie i ochronną warstwę sebum.
Tak więc, czynniki zewnętrzne, takie jak np. pogoda, czy suche powietrze w pomieszczeniach, wytwarzane przez systemy grzewcze lub klimatyzacyjne, stanowią dla cienkiej i wrażliwej skóry warg nie lada wyzwanie. Również jakość i długość snu, codzienna dieta oraz ilość spożywanych płynów mają ogromny wpływ na to, w jakim stanie jest nasza skóra. Zaniedbane, spierzchnięte usta, z drobnymi rankami są nie tylko defektem estetycznym, ale i miejscem, w którym wnikają do organizmu zarazki. Dlatego też, tak ważna jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja ust.
Pielęgnacja ust – Najlepsze domowe sposoby
Efekt w postaci pięknych, gładkich i jędrnych ust uzyskamy stosując wypróbowane sposoby, takie jak m.in.:
Intensywne nawilżanie i odżywianie
Nie uzyskamy efektu zadbanych i zmysłowych ust bez odpowiedniego nawilżenia skóry. Podstawą tego jest przede wszystkim picie dużej ilości wody, która nie tylko poprawia elastyczność i ukrwienie skóry, ale i wypłukuje z organizmu toksyny, dzięki czemu wygląda młodo i promiennie. Nie można również zapominać o dobrze dobranej diecie bogatej w zielone warzywa i owoce z ciemną skórką, nasiona, orzechy i tłuste ryby. Ponieważ produkty te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i flawonoidy, które są niezbędne do utrzymania młodego wyglądu skóry.
Kolejną ważną kwestią związaną z ochroną skóry ust jest jej nawilżanie zewnętrzne (szczególnie, jeśli mamy cerę suchą). Pomogą nam w tym kremy, balsamy oraz witaminowe pomadki. Warto postawić zwłaszcza na te z wyciągami roślinnymi, bogatymi w składniki nawilżające i natłuszczające. Mowa tu o kosmetykach z dodatkiem aloesu, nagietka, róży, imbiru, czy mandarynki oraz naturalnych olejach i olejkach eterycznych. Dodatkowo, raz na jakiś czas, dobrze jest położyć na usta jednoskładnikową maseczkę z miodu, oliwy z oliwek, czy mleczka migdałowego. Wartościowych produktów do ust, dostępnych zarówno pod kątem składu, ceny, jak i konsystencji jest na rynku sporo, więc nikt z nas nie powinien mieć problemów z dobraniem tego najlepiej dopasowanego.
Pielęgnacja ust to także ochrona przed promieniowaniem UV
Usta pozbawione są ważnego czynnika ochronnego jakim jest melanina, przez co bardziej, niż pozostałe obszary naszej skóry, narażone na negatywne skutki promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja czerwieni wargowej na słońce znacząco zmniejsza produkcję kolagenu, co z kolei z czasem skutkuje zmniejszeniem zmniejszeniem się elastyczności i objętości ust. Co ważne, nadal niewiele osób ma świadomość tego, że konsekwencją częstej ekspozycji tej części części ciała na działanie promieniowanie UV może być nowotwór wargi. W związku z tym, tak ważne jest, aby przez cały rok każdego dnia aplikować na usta nie tylko kosmetyki o silnie nawilżającym działaniu, ale i zawierające filtry słoneczne (współczynnik ochrony SPF nie powinien być niższy niż 15).
Regularny peeling ust
Podczas codziennej pielęgnacji ust nie można zapominać o ich peelingu, niezależnie od tego, czy skóra w tym miejscu jest szorstka i zaczyna pojawiać się schodzący naskórek. Niestety, wiele osób z tego rezygnuje, widząc na etykietach informację o nakazie omijania okolic oczu i ust przy nakładaniu danego kosmetyku. Z przyzwyczajenia stosuje więc tę regułę w przypadku pozostałych produktów. Pozostawiając tym samym tak wymagającą część twarzy jak wargi, bez żadnych zabiegów wzmacniających naskórek. Warto tu podkreślić, że usta potrzebują pielęgnacji, tak samo, jak pozostałe partie skóry, jednak zdecydowanie bardziej subtelnej. Dobrze jest więc postawić na delikatne, naturalne peelingi przeznaczone do ust. Przy czym zdecydowanie szybciej i taniej, jest przygotować taki peeling samemu np. z łyżeczki cukru i oliwą lub olejem jojoba bogatym w witaminę A i E (ponadto dodać można do niego ulubione dodatki takie jak: cynamon, wiórki kokosowe, czy mielony imbir). Peeling nada naszym ustom gładkości i jędrności.
Delikatny masaż palcami lub szczoteczką
Inną domową metodą, dzięki której można odmłodzić skórę, jest systematycznie wykonywany masaż twarzy i ust będący ciekawą alternatywą dla wszelkiego rodzaju zabiegów wykorzystujących wypełniacze. Stoi on za sekretem pięknej cery Azjatek, które już od najmłodszych lat uczą się tego, jak prawidłowo dbać o skórę. Codzienny masaż twarzy traktują one jak rytuał. Skutecznie bowiem polepsza on przepływ krwi, co z kolei prowadzi do lepszego odżywienia komórek skóry, które starzeją się wolniej. W ten sposób cera zachowuje jędrność oraz elastyczność przez długie lata. Aby zapewnić lepsze ukrwienie warg warto więc masować usta palcami lub okrężnymi ruchami delikatną szczoteczką do zębów kilka minut dziennie. Ponadto znakomicie sprawdzą się też różnego rodzaju ćwiczenia, dzięki którym można wygładzić okolice ust i opóźnić powstawanie w tym miejscu zmarszczek.
Co zrobić, gdy sama domowa pielęgnacja ust już nie wystarcza?
Wraz z upływem lat skóra zaczyna tracić swoją jędrność (przez spadek poziomu kolagenu i włókien elastynowych) oraz swą naturalną wilgotność. Przy czym jest to proces nieunikniony, ponieważ już po 20. roku życia, zaczyna ubywać ze skóry wody oraz kwasu hialuronowego, który pozwala utrzymać jej nawilżenie dzięki swoim właściwościom łączenia cząsteczek wody. Dzięki tej naturalnej substancji skóra jest sprężysta, napięta i odpowiednio nawodniona. Z czasem jednak jej ilość maleje, przez co skóra nie tylko staje się bardziej sucha, ale i wymaga więcej czasu na regenerację.
Problem spierzchniętych ust rozwiązać można dzięki podaniu kwasu hialuronowego, który z powodzeniem stosowany jest w medycynie estetycznej już od kilkudziesięciu, jako substancja wypełniająca i poprawiająca jędrność skóry. Warto tu od razu podkreślić, że kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje uczuleń. Podany w odpowiedniej ilości da bardzo delikatny i subtelny efekt nawilżenia oraz odżywienia. W żadnym wypadku natomiast nie spowoduje tego, że usta będą wyglądać na nienaturalnie duże i sztuczne. Skóra warg stanie się jedynie jędrniejsza i gładsza, podkreślony zostanie również ich kontur. Cały zabieg trwa zazwyczaj ok. 15-30 minut i polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w głąb naskórka, w miejsce potrzebujące zmiany. Kwas hialuronowy ma postać żelu, tak więc idealnie uzupełnia miejsca, gdzie pojawiły się braki w objętości, zwiotczenia, czy bruzdy, a uzyskany w ten sposób efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy po wykonaniu zabiegu.
Jeśli o samym zabiegu chcecie wiedzieć więcej to zapraszamy na stronę: Modelowanie ust kwasem hialuronowym.
Skóra wokół ust, podobnie jak przy oczach, jest delikatna i narażona na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym, tak ważne jest dbanie o nią domowymi sposobami. Gdy natomiast domowa pielęgnacja ust już nie wystarcza, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, dzięki którym można skutecznie podtrzymać ich jędrność i elastyczność.