Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, a dodatkowo narażona na konsekwencje intensywnej mimiki twarzy. Wszystkie te aspekty sprawiają, że najczęściej to właśnie w okolicy oczu widoczne są pierwsze oznaki starzenia się skóry. To z kolei determinuje fakt, że rutyna pielęgnacyjna wielu osób koncentruje się na tym obszarze, a zabiegi profesjonalne mające na celu odmłodzenie okolicy oczu należą do najbardziej popularnych. Jak zatem dbać o delikatną skórę wokół oczu, aby opóźnić jej starzenie się? Kiedy warto skorzystać z zabiegów specjalistycznych? Jaką profilaktykę stosować?
Skóra wokół oczu – czym się charakteryzuje?
Skóra twarzy jest cieńsza i delikatniejsza niż ta, która występuje w większości pozostałych obszarów ciała. Dlatego też potrzebuje ona dedykowanej, uwzględniającej jej potrzeby pielęgnacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skóra okalająca oczy jest pod powyższymi względami jeszcze bardziej wymagająca. Jej grubość jest prawie czterokrotnie mniejsza niż w przypadku skóry zlokalizowanej na reszcie twarzy i wynosi około 0,5 mm. Dodatkowa cecha charakteryzująca skórę znajdującą się w okolicach oczu to niewielka ilość gruczołów łojowych, których zadaniem jest naturalne natłuszczanie skóry wspierające jej elastyczność i zapewniające warstwę ochronną. Najważniejszym jednak aspektem cechującym skórę wokół oczu jest fakt, że zawarte w niej włókna kolagenu i elastyny są w tych miejscach rzadziej rozmieszczone.
Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że skóra w okolicach oczu jest bardziej narażona na wpływ wewnętrznych i zewnętrznych czynników przyspieszających widoczność oznak starzenia, takich jak zmarszczki, linie mimiczne, czy zmniejszona jędrność i elastyczność w tych miejscach. Do czynników oddziaływujących na szybkość procesu starzenia się skóry należą między innymi uwarunkowania genetyczne, poziom nawodnienia organizmu, dieta, stosowanie używek, wpływ promieni UVA i UVB, zanieczyszczenie środowiska, mechaniczne oczyszczanie skóry, czy mimika twarzy. Warto pamiętać, że przy każdorazowym mrużeniu powiek celem ochrony wzroku przed słońcem, czy też podczas uśmiechu, mięśnie zlokalizowane wokół oczu kurczą się i rozkurczają pogłębiając linie mimiczne powstające w tych miejscach.
Jak dbać o skórę wokół oczu w ramach codziennej pielęgnacji?
Kluczowym aspektem utrzymującym skórę w nienagannej kondycji, bądź niwelującym pojawiające się na niej oznaki starzenia, jest oczywiście odpowiednio dobrana rutyna pielęgnacyjna. W kontekście skóry wokół oczu jest ona niezwykle istotna, gdyż specyfika tego obszaru twarzy wymaga szczególnej troski i uwagi. Istnieją uniwersalne zasady pielęgnacyjne, które warto wdrożyć do codziennej rutyny, aby zapobiegać niepożądanym zmianom w strukturze skóry wokół oczu oraz regularnie wpływać na nią odmładzająco. Należą do nich przede wszystkim:
- unikanie tarcia i rozciągania skóry – jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej, jest mechaniczne pocieranie i rozciąganie skóry wokół oczu podczas demakijażu, mycia twarzy, czy nakładania preparatów pielęgnacyjnych. Delikatna i cienka skóra może wówczas ulegać mikrouszkodzeniom i skutkować pojawianiem się zmarszczek oraz efektu zwiotczenia;
- stosowanie kremu pielęgnacyjnego – w odniesieniu do zasadności stosowania odrębnego preparatu dedykowanego skórze wokół oczu, zdania są podzielone. Warto jednak zaznaczyć, że okolice oczu w przeciwieństwie do pozostałych partii twarzy mają inne potrzeby. Kremy przeznaczone do pielęgnacji tej wrażliwej strefy posiadają lżejszą konsystencję oraz mniejsze stężenie składników aktywnych, co ma zapobiegać ryzyku obciążenia, czy podrażnienia skóry wokół oczu. Głównym zadaniem kremów dedykowanych do tej okolicy jest nawilżanie, wzmacnianie i uelastycznianie skóry;
- ochrona przed czynnikami środowiskowymi – na delikatną i cienką skórę wokół oczu wiele czynników zewnętrznych może wpływać drażniąco. Przede wszystkim należy zatem zabezpieczać tę wrażliwą okolicę twarzy przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniem powietrza, dymem tytoniowym, czy surowymi warunkami atmosferycznymi;
- wsparcie skóry od wewnątrz – w codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu nie należy zapominać o wsparciu jej kondycji od wewnątrz. Chodzi tu oczywiście o odpowiednią dietę dostarczającą organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, a także o niezbędne nawodnienie. Warto także unikać alkoholu i innych używek, gdyż często powodują one zastoje limfatyczne, których konsekwencje łatwo dostrzec na cienkiej skórze zlokalizowanej wokół oczu.
Umów wizytę
Zarezerwuj wizytę już dziś!
Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin
Skontaktuj się z namiOdmładzanie okolic oczu – jakie zabiegi profesjonalne?
Profesjonalna pielęgnacja oferowana pacjentom przez specjalistów w gabinetach i klinikach kosmetologicznych może być ukierunkowana na działania profilaktyczne, opóźniające widoczne oznaki starzenia się skóry. Najczęściej jednak na specjalistyczne zabiegi zgłaszają się pacjenci, którym zależy na odmłodzeniu okolic oczu. Spowodowane to jest przede wszystkim skutecznością tych zabiegów, które w przeciwieństwie do domowej pielęgnacji są w stanie zniwelować widoczne już efekty utraty elastyczności i jędrności skóry w tym obszarze, a także zredukować głębokość bruzd i zmarszczek. Oczywiście wskazane problemy nie są jedynymi, które sprawiają, że okolice oczu nadają całej twarzy zmęczony i starszy niż w rzeczywistości wygląd. Dodatkowo mogą to być bowiem cienie i opuchnięcia, opadająca skóra powiek, czy mało wyrazista oprawa oczu. Do najbardziej skutecznych zabiegów profesjonalnych odmładzających okolice oczu należą między innymi:
- Mezoterapia odmładzająca osoczem Mesoskin – zabieg przeznaczony jest dla skór dojrzałych, z widoczną utratą gęstości i elastyczności. Podczas mezoterapii Mesoskin stosuje się osocze bogatopłytkowe pozyskane z odwirowanej krwi pacjenta. Tak powstały preparat podawany jest podskórnie celem pobudzenia skóry do naturalnych procesów odbudowy i zagęszczania. Efekty zabiegu są trwałe, jednak procedurę trzeba powtórzyć trzykrotnie w odstępie czterech tygodni i cierpliwie poczekać na rezultaty;
- Mezoterapia odmładzająca okolice oczu – mezoterapia to rodzaj zabiegu, który ma przede wszystkim za zadanie nawilżyć i odżywić obszar skóry poddawany nakłuciom. Mezoterapia dedykowana okolicom oczu dodatkowo poprawia mikrokrążenie, działa odmładzająco i odświeżająco. Zabieg polega na śródskórnej aplikacji ampułek zawierających specjalnie skomponowany koktajl witaminowy, który regeneruje skórę wokół oczu, usuwając jednocześnie oznaki zmęczenia;
- Korekcja drobnych zmarszczek Plasmą IQ – jednym z najczęściej występujących w okolicy oczu problemów estetycznych, jest obecność drobnych zmarszczek tzw. kurzych łapek. Doskonałym zabiegiem niwelującym ten problem, jest Plasma IQ, podczas którego na skórze wykonuje się kilkaset mikrouszkodzeń termicznych stymulujących procesy regeneracji i odbudowy tkanek poprzez zintensyfikowaną syntezę kolagenu i elastyny. Zabieg jest bardzo precyzyjny i nie powoduje efektów niepożądanych;
- Fibryna na okolice oczu – jednym z najskuteczniejszych obecnie zabiegów odmładzających wybrane partie skóry, jest ostrzykiwanie tkanek fibryną, czyli nierozpuszczalnym białkiem, naturalnie występującym w osoczu krwi. Fibryna podana śródskórnie stopniowo koaguluje tworząc wypełniający żel. Po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu fibryna zaczyna regularnie uwalniać kolagen typu IV oraz elastynę, co wywołuje efekt regeneracji i odbudowy tkanek, a co za tym idzie zniwelowanie oznak starzenia się skóry.
- Zabiegi odmładzające okolicę oczu dedykowane są także w przypadku występowania innych niż zmarszczki problemów odbierających pacjentom świeże i młode spojrzenie. Przykładem tego zabiegu jest choćby blefaroplastyka, która polega na chirurgicznym liftingu opadających powiek. Problemem wielu osób są także zasinienia powstające pod oczami. Je także można zredukować za pomocą kwasu hialuronowego niwelującego cienie. Spojrzenie odzyskuje wówczas świeżość, a pacjent nie musi się już zmagać z makijażem kamuflującym ten problem. Popularnym ostatnio zabiegiem jest także dyskretny lifting brwi za pomocą nici PDO, który pomaga w uzyskaniu efektu tzw. kociego oka. W profilaktyce i utrzymaniu skóry w okolicy oczu w dobrej kondycji niezastąpiony może się okazać natomiast masaż Kobido, który często nazywany jest nieinwazyjnym liftingiem usprawniającym przepływ limfy i mikrokrążenie podskórne. W wyborze najskuteczniejszego w przypadku konkretnego pacjenta zabiegu zawsze najbardziej pomocna będzie rzetelna konsultacja z kosmetologiem lub lekarzem specjalistą.
Starzenie się skóry wokół oczu – czy można mu zapobiegać?
Kluczową w zachowaniu skóry w okolicach oczu w jak najlepszej kondycji, jest profilaktyka. Postępującego procesu starzenia się skóry nie da się niestety zatrzymać, jednak jego efekty można opóźnić. Stosowanie na co dzień odpowiednio dobranej pielęgnacji, ochrona przeciwsłoneczna (dodatkowo okulary przeciwsłoneczne), a także systematyczne nawilżanie mogą mieć zbawienne działanie w kontekście zapobiegania oznakom starzenia się skóry wokół oczu. Trzeba także pamiętać, że pogłębianie się zmarszczek i linii mimicznych często stanowi konsekwencję intensywnego mrużenia oczu. Jeżeli zauważymy u siebie taki nawyk być może warto udać się na konsultację okulistyczną, która wykluczy lub potwierdzi krótkowzroczność. W kontekście przeciwdziałania oznakom starzenia się skóry wokół oczu zawsze warto działać wielotorowo.