Masaż twarzy to nie tylko zabieg, dzięki któremu możemy się zrelaksować. Systematycznie stosowany poprawia również jędrność i koloryt skóry oraz spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Można wykonywać go zarówno u specjalisty, jak i samodzielnie w domu. Stanowi on doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry i pozwala cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem twarzy przez długie lata.
Masaż twarzy na zmarszczki – dlaczego warto?
Upływający czas bezlitośnie odbija się na skórze twarzy. Z wiekiem stopniowo traci ona bowiem zdolność regeneracji, spowalnia się także tempo metabolizmu komórkowego (komórki są słabiej odżywione). Ponadto, osłabieniu ulega „rusztowanie”, utrzymujące konstrukcję połączeń skórno-naczyniowych. W konsekwencji czego, skóra traci swoje prawidłowe napięcie, staje się cienka, przesuszona i matowa. Pojawia się na niej również coraz więcej zmarszczek. Niestety, starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym i nie da się go całkowicie zatrzymać.
Nie oznacza to jednak, że nie ma skutecznych sposobów, które by go opóźniły i sprawiły, że jego objawy będą mniej widoczne. Aby jak najdłużej cieszyć się młodością powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednią pielęgnację, dobraną do potrzeb swojej skóry, ale i pamiętać o dostarczaniu jej odpowiedniej suplementacji i witamin. Ponadto, aby nasza skóra była mniej narażona na negatywne działanie promieni słonecznych należy stosować filtry ochronne UVA i UVB. Skórę twarzy odmłodzimy także sięgając po różne techniki masażu twarzy.
Masaż twarzy – efekty
Początkowo masaż twarzy traktowany był wyłącznie jako zabieg leczniczy (znakomite efekty przynosi on m.in. w leczeniu porażenia nerwu twarzowego, czy niwelowaniu blizn). Z czasem jednak stał się zabiegiem oferowanym w wielu salonach kosmetycznych czy gabinetach SPA. Dlaczego? Ponieważ doskonale wpływa on zarówno na skórę jak i mięśnie twarzy, a prawidłowo i systematycznie wykonywany przynosi wiele benefitów. Gdy zdecydujemy się na systematyczny masaż twarzy, efekty będą nie tylko widoczne, ale również długotrwałe. Na co działa taki zabieg?
- Wygładza istniejące zmarszczki (w tym tak bardzo przez nas nielubiane „kurze łapki” i bruzdy wargowo-nosowe).
- Ujędrnia skórę i poprawia owal twarzy.
- Wspomaga uwalnianie toksyn i reguluje gospodarkę wodną.
- Pobudza krążenie (dzięki czemu twarz nabiera zdrowego kolorytu).
- Usuwa martwy naskórek (co podnosi skuteczność kosmetyków).
- Dotlenia skórę i pobudza ją do odnowy.
- Wykazuje właściwości relaksujące oraz łagodzące napięcie mięśniowe.
- Pobudza układ limfatyczny.
- Zwiększa produkcję kolagenu i elastyny.
W przypadku takiego zabiegu, jak masaż twarzy, efekty obejmują jego działanie uelastyczniające i wzmacniające skórę. Już po kilku tygodniach zauważalna jest różnica w kondycji cery. Skóra zachwyca gładkością i promiennym wyglądem, zmarszczki natomiast stają się mniej widoczne. Regularnie wykonywany masaż twarzy jest świetną inwestycją w przyszłość, bowiem dzięki niemu dłużej będziemy cieszyć się zdrową i promienną cerą. Jest też doskonałym uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej, które nie tylko opóźniają starzenie i korygują niedoskonałości. Pozwalają także odkryć piękno drzemiące w każdym z nas.
Jak przygotować się do masażu twarzy?
Masaż twarzy ma wiele zalet, warto więc włączyć go do codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Nie będzie wymagać to od nas nie tylko specjalnego przygotowania, ale i żadnych nakładów finansowych. Można go zrobić o każdej porze dnia i w każdym dowolnym miejscu, to naprawdę proste! Od czego zatem zacząć? Przed rozpoczęciem masażu twarzy należy odpowiednio przygotować skórę, robiąc demakijaż (warto także zrobić peeling twarzy) oraz dokładnie umyć dłonie, aby nie przenosić bakterii.
Jakie kosmetyki do tego użyć? Otóż masaż można wykonać przy zastosowaniu ulubionego lekkiego kremu lub serum wzbogacone o składniki o działaniu przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym. Jednak lepszy „poślizg” uzyskamy stosując aplikując na twarz olejek. Znany ze swoich właściwości anti-aging jest zwłaszcza naturalny i nierafinowany olejek arganowy (jeśli masz skórę tłustą i skłonną do niedoskonałości lepszym wyborem będzie olejek jojoba).
Masaż twarzy na zmarszczki – krok po kroku
Technik masażu twarzy jest wiele. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, masaż twarzy powinien trwać 5-10 min. i być wykonywany dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jednak obecnie, przy tak szybkim tempie życia, nie zawsze jest to możliwe. Najlepiej więc, dostosować porę dnia do swoich indywidualnych potrzeb. Należy również pamiętać o tym, że masaż twarzy wykonuje się od dołu do góry (na początku ruchy powinny być delikatne, a później mogą być bardziej zdecydowane). Jak przeprowadzić masaż twarzy na zmarszczki w domu? Oto proste ćwiczenie:
Krok pierwszy
Masaż twarzy rozpoczynamy masując obiema dłońmi szyję od dołu do góry, a następnie po kilku powtórzeniach, umieszczamy kciuki pod podbródkiem i przesuwamy je pod żuchwą w kierunku uszu.
Krok drugi
Złączonymi palcami i przy zdecydowanym nacisku, masujemy policzki unosząc je ku górze (od żuchwy w kierunku skroni). Technika ta pomoże zapobiec powstawaniu tzw. „chomików” (czyli opadających policzków, które uwidaczniają się wraz z wiekiem).
Krok trzeci
Na brodzie, poniżej dolnej wargi, przesuwamy koniuszki palców na zewnątrz i do góry (nigdy nie ściągamy kącików ust w dół!). Natomiast okolice ust (nad górną i pod dolną wargą) masujemy okrężnymi ruchami w górę. Ćwiczenie to jest doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka powstania tzw. „zmarszczek marionetki”, które mają postać bruzd, ciągnących się od kącików ust, a nawet od wysokości nosa do podbródka (z ich powodu twarz może wyglądać na zasmuconą, a nawet nieprzyjazną i groźną).
Krok czwarty
Od kącików ust aż do płatków nosa wykonujemy palcami wskazującymi pionowy masaż. Następnie zaś jednym palcem masujemy punkty przy kącikach ust, tak aby je podnieść (jest to doskonałe ćwiczenie na wygładzenie bruzd nosowo-wargowych).
Krok piąty
Palec wskazujący należy ułożyć na linii brwi, natomiast środkowy pod okiem i delikatnie uciskać od wewnętrznej do zewnętrznej strony oka.
Krok szósty
Przykładamy palce wskazujące do wewnętrznej strony brwi (po obu stronach górnego odcinka nosa), a następnie delikatnie, aczkolwiek zdecydowanym ruchem, przesuwamy palcami wzdłuż brwi (lewy palec w lewą stronę, a prawy w prawą stronę). Ten skuteczny masaż, który ma zapobiec pojawieniu się „lwiej zmarszczki” lub ją zredukować, należy powtórzyć 5-10 razy.
Krok siódmy
Aby wykonać prawidłowy masaż czoła, należy energicznie przesuwać po nim czubkami palców, kierując się od środka na zewnątrz. Po tym ćwiczeniu dobrze jest także ucisnąć palcami linię włosów i wykonaj kilka okrężnych ruchów.
Krok ósmy
Zwany potocznie „deszczykiem”, polega na delikatnym oklepywaniu całej twarzy opuszkami wszystkich palców.
Masaż twarzy jest nie tylko świetną formą relaksu, ale również w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i zabiegami medycyny estetycznej, pomaga w zapobieganiu i zredukowaniu zmarszczek.