Lifting krocza – na czym polega ten zabieg?

Zrelaksowana kobieta siedzi na skale i patrzy na morze

Zarówno ciąża, jak i poród, zmieniają ciało kobiety. Funkcjonujące w jego ramach struktury i tkanki zaczynają pełnić w tym czasie nowe funkcje. Choć czas porodu przybliża radosny moment przyjścia na świat dziecka, to ciało matki poddawane jest wówczas ogromnemu wysiłkowi, który z kolei może pozostawić po sobie nieprzyjemne konsekwencje. Wiele kobiet skarży się w tym kontekście na dyskomfort związany z nietypowym napięciem mięśni w okolicy krocza, a także na odczucie poszerzonego wejścia do pochwy. Często mówi się o poporodowym defekcie anatomiczno-czynnościowym krocza, dla którego efektywną terapią może okazać się lifting krocza. Co to za zabieg i na czym polega?

Anatomiczne i funkcjonalne problemy krocza po porodzie

Poród siłami natury w zależności od jego przebiegu, wagi urodzeniowej dziecka, czy jego ułożenia może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na anatomiczne i czynnościowe zmiany w obrębie pochwy.

Jeszcze w trakcie ciąży narządy rodne kobiety reagują na zmiany hormonalne, które rozpulchniają tkanki i wpływają na napięcie mięśni krocza. W trakcie samego porodu dochodzi natomiast do rozciągnięcia wiązadeł i rozluźnienia mięśni zlokalizowanych w przedsionku pochwy. Przebieg porodu może także wymuszać kontrolowane nacięcie krocza, aby nie dopuścić do samoistnego pęknięcia tkanek w tych okolicach.

Wszystkie te czynniki wpływają na fakt, że rozciągnięta w trakcie porodu pochwa najczęściej nie wraca już do stanu sprzed urodzenia dziecka. To z kolei może generować szereg funkcjonalnych zaburzeń w ramach narządów płciowych kobiety.

Wśród poporodowych defektów pojawiających się w okolicy krocza wyróżnia się najczęściej osłabienie i rozciągnięcie mięśni okalających przedsionek pochwy, co objawia się zgłaszanym przez pacjentki odczuciu luźnego wejścia do pochwy, obniżeniem poziomu satysfakcji z życia seksualnego, nawracającymi infekcjami i stanami zapalnymi wywoływanymi przez nadmierną wydzielinę z dróg rodnych.

Co więcej, konsekwencją zbytniego rozluźnienia mięśni w okolicach przedsionka pochwy mogą być trudności z ponownym zajściem w ciążę. Dodatkowo pacjentki skarżą się na dyskomfort podczas podejmowania aktywności fizycznych i problemy natury estetycznej, a także brak satysfakcji z życia seksualnego (luźne wejście do pochwy wpływa negatywnie na wszelkie doznania). Metodą, która skutecznie rozwiązuje te kwestie jest lifting krocza za pomocą nici PDO.

ginekologia-estetyczna

Jakie są wskazania do wykonania liftingu krocza?

Zabieg liftingu pochwy poprzedza lekarska kwalifikacja opierająca się na wynikach przeprowadzonych badań. Na ich podstawie lekarz medycyny estetycznej diagnozuje stopień zaawansowania problemu i dobiera do niego odpowiednią technikę zabiegu. Wśród wskazań do przeprowadzenia liftingu tkanek krocza wyróżnia się najczęściej:

  • obniżenie poziomu satysfakcji z życia seksualnego u obojga partnerów,
  • subiektywne odczucie przez kobietę rozluźnienia mięśni w okolicach przedsionka pochwy i związany z tym faktem dyskomfort w różnych sferach życia,
  • nawracające infekcje w okolicach intymnych,
  • dyskomfort związany z wyglądem zewnętrznych narządów płciowych po porodzie (postrzeganie zmiany jako defekt kosmetyczny);
  • problemy z niepłodnością (po wykluczeniu innych możliwych przyczyn),
  • zaburzenia funkcjonowania pochwy,
  • rozluźnione wejście do pochwy będące następstwem menopauzy, obniżonej ilości kolagenu w tkankach i ich zwiotczenia.

Warto wiedzieć, że problem poszerzonego wejścia do pochwy często wiąże się z występowaniem zespołu luźnej pochwy, który nieleczony będzie się pogłębiał, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zjawiska wypadania macicy (obniżenia narządów rodnych). Jest ono konsekwencją braku odpowiedniego wsparcia przez brak napięcia tkanek i rozluźnione mięśnie pochwy, miednicy i odbytu. O zabiegu rewitalizacji pochwy, któremu można się poddać w naszej Klinice, napisaliśmy w osobnym artykule.

Zwężenie pochwy – jakimi metodami?

Lekarze ginekolodzy coraz częściej zalecają swoim pacjentkom borykającym się z rozluźnieniem mięśni przedsionka pochwy, konsultację w sprawie możliwości leczenia tego problemu metodami oferowanymi przez ginekologię estetyczną.

W określonych przypadkach jedyną skuteczną terapią może się okazać chirurgiczna plastyka krocza polegająca na przywróceniu anatomicznego stanu sprzed porodu poprzez operacyjne podniesienie tkanki łącznej i mięśni. Wówczas nie mówimy oczywiście jedynie o zabiegu, który powoduje zwężenie wejścia do pochwy, ale o rekonstrukcji krocza dedykowanej kobietom, które nie planują ponownego zajścia w ciążę, za to zależy im na przywróceniu estetyki i funkcjonalności okolic intymnych.

Zdecydowanie mniej inwazyjną alternatywą dla chirurgicznej plastyki krocza, jest lifting pochwy – zwężenie pochwy przy zastosowaniu nici, których różne rodzaje pozwalają dobrać najlepszy materiał odpowiadający potrzebom pacjentki.

Nici te charakteryzują się działaniem rewitalizującym na tkanki i pobudzającym je do produkcji kolagenu i elastyny, a to z kolei pozwala stabilizować struktury zewnętrznych narządów płciowych. Nici są w pełni rozpuszczalne i biokompatybilne. Wykonane z polidioksanonu (PDO) są całkowicie absorbowalne przez organizm pacjentki. Dodatkowym składnikiem nici jest połączenie kwasu polimlekowego i polikaprolaktonu, które nawilżają i rewitalizują tkanki. Są bezpieczne, zatem z powodzeniem można je stosować w celu rekonstrukcji przedsionka pochwy.

Dowiedz się więcej

Lifting krocza

Poznaj szczegóły zabiegu w Klinice Anti-Aging INVICTA

SPRAWDŹ!

Lifting pochwy w znieczuleniu miejscowym – jak przebiega?

Zabieg zwężenia pochwy przy zastosowaniu nici poprzedza badanie ginekologiczne oraz przedłożenie przez pacjentkę wyników badania cytologicznego wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą zabiegu. Kwalifikacja do zabiegu w Klinice Anti-Aging INVICTA wliczona jest w koszt całej procedury.

Zabieg z zastosowaniem nici PDO wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Nici aplikowane są podśluzówkowo i podskórnie za pomocą 4 do 6 płytkich mikronacięć w obrębie tkanki podskórnej. Nici są kotwiczone za pomocą haczyków zorientowanych w dwóch kierunkach. Procedura kończącą zabieg jest związanie nici.   

Zabieg liftingu krocza z zastosowaniem nici może trwać od około 45 minut do godziny. Na rekonwalescencję po zabiegu trzeba natomiast zaplanować od 2 do 3 tygodni, w trakcie których niewielkie ranki goją się, a ewentualna opuchlizna zostaje zredukowana. Niewątpliwymi zaletami zabiegu zwężenia pochwy przy zastosowaniu nici jest mała inwazyjność procedury (w porównaniu choćby z plastyką krocza), szybsze gojenie i rekonwalescencja.

Wśród nielicznych przeciwwskazań do wykonania liftingu krocza nićmi PDO wymienia się natomiast takie czynniki, jak: choroba nowotworowa, ostry stan zapalny pochwy i sromu, uczulenie na leki anestezjologiczne, występujące zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża i okres wczesnego połogu, krwawienie miesięczne lub inne, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Efekty po zabiegu liftingu krocza

Jak już wspomnieliśmy, lifting pochwy nie jest bolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Od razu po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Kiedy natomiast widoczne będą efekty? Rezultaty liftingu krocza nićmi można zauważyć po wykonaniu jednego zabiegu. Okolice przedsionka pochwy są zrewitalizowane, widoczne jest zwężenie wejścia pochwy, a także ogólna poprawa estetyki. Po zabiegu nici z czasem się rozpuszczają, jednak finalne uniesienie tkanek utrzymuje się także po ich wchłonięciu, ponieważ zainicjowały reakcję zwłóknienia.

Po okresie rekonwalescencji zauważalne jest podniesienie poziomu satysfakcji seksualnej, a nietypowe napięcie mięśni krocza i związany z nim dyskomfort zostają zredukowane. Nawracające infekcje tracą źródło swojego występowania, a pacjentka może cieszyć się wyższą jakością życia pozbawionego tych uciążliwych dolegliwości. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet przez kilka lat.