Okolice oczu to część twarzy, na której stosunkowo szybko pojawiają się pierwsze znaki starzenia, a skóra w tym miejscu traci jędrność i elastyczność. Dodatkowo u niektórych osób anatomiczna budowa oka może sprzyjać pogłębianiu się efektu opadających łuków brwiowych, które nadają twarzy smutny wyraz. Młodzieńcze spojrzenie można jednak odzyskać za pomocą profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Czym jest lifting brwi? Jakie są jego rodzaje? Jak uzyskać efekt “kociego oka” i kiedy warto poddać się zabiegowi?
Lifting brwi – co to jest?
Lifting to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, którego zadaniem jest uniesienie zwiotczałych tkanek połączone w niektórych przypadkach z usunięciem nadmiaru skóry. Zabiegowi liftingu mogą zostać poddane wybrane partie twarzy i szyi, biust, czy na przykład okolice brzucha. Nie inaczej jest w przypadku liftingu brwi, którego celem jest wymodelowanie i uniesienie łuków brwiowych. W rezultacie pozwala to przywrócić wyrazistość i świeżość spojrzenia u pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że słowo “lifting” nie definiuje tylko jednego rodzaju zabiegu, ale może być stosowane w odniesieniu do różnych metod gwarantujących efekty uniesienia opadającej skóry. Co więcej, korekta łuków brwiowych najczęściej połączona jest z zabiegiem korygującym jednocześnie opadające powieki. Wśród zabiegów liftingujących okolice oczu można zatem wyróżnić między innymi takie procedury, jak:
- blefaroplastyka powiek – jednym z najskuteczniejszych zabiegów w obszarze korekty powiek, który często okazuje się wystarczającym także w kontekście modelowania łuków brwiowych, jest blefaroplastyka. Zabieg ten może być wykonywany metodą chirurgiczną. Wówczas polega na wycięciu nadmiaru skóry wzdłuż naturalnych załamków powiek. Blefaroplastykę wykonuje się także w mniej inwazyjny sposób, a więc za pomocą Plasmy IQ. Kilkaset mikrouszkodzeń termicznych w procesie gojenia stymuluje skórę na powiekach do produkcji kolagenu i elastyny przywracając jej tym samym jędrność i elastyczność. Efekt jest naturalny, jednak w przypadku zaawansowanego zjawiska opadania powieki i łuków brwiowych, jego skuteczność może być niewystarczająca;
- chirurgiczny lifting brwi – w przypadku, w którym opadające łuki brwiowe istotnie wpływają na estetykę spojrzenia pacjenta, a nierzadko zagrażają również jego prawidłowemu widzeniu, koniecznym może się okazać ich chirurgiczne uniesienie i podciągnięcie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj około 2 godzin. Lekarz wykonuje nacięcia na linii włosów, aby miejsca założenia szwów były jak najmniej widoczne i naciąga skórę, a jej nadmiar usuwa. Kwalifikacja do zabiegu chirurgicznego liftingu powiek odbywa się po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, takich jak stany zapalne skóry, alergie czy nowotwory.
- lifting brwi nićmi PDO – doskonałym rozwiązaniem na uzyskanie spektakularnego, a jednocześnie dyskretnego efektu uniesienia opadających powiek i wymodelowania łuków brwiowych, jest lifting brwi nićmi PDO. Polidioksanon, z którego wykonane są nici, to biokompatybilny i bioabsorbowalny materiał, który od ponad 20 lat wykorzystywany jest z powodzeniem w różnych dziedzinach medycyny. Lifting łuków brwiowych z wykorzystaniem nici PDO to metoda zapewniająca natychmiastowe rezultaty, a jednocześnie niewymagająca zastosowania skalpela ani znieczulenia ogólnego, co mogłoby stanowić wykluczenie dla niektórych pacjentów. Poniżej przybliżamy pokrótce aspekty związane właśnie z liftingiem brwi nićmi PDO.
Wskazania do liftingu brwi nićmi PDO – kiedy warto go wykonać?
Wskazaniami do wykonania liftingu brwi nićmi PDO są przede wszystkim sytuacje, w których zjawisko opadających powiek oraz łuków brwiowych stanowi dla pacjenta dyskomfort natury estetycznej lub/i zdrowotnej. Trzeba bowiem pamiętać, że nierzadko powieka wchodząca w pole widzenia pacjenta może być przyczyną powstania i pogłębiania się istniejących już wad wzroku. Tym niemniej lifting brwi nićmi PDO można wykonać również wyłącznie ze względów estetycznych, chcąc wymodelować kształt oprawy oka i przywrócić spojrzeniu świeżość i wyrazistość. Wśród wskazań, które predestynują pacjenta do zabiegu liftingu brwi nićmi PDO należy wymienić:
- występowanie zjawiska opadających powiek i łuków brwiowych na skutek naturalnej utraty gęstości i elastyczności skóry;
- przypadki, w których opadające powieki ograniczają pole widzenia pacjenta;
- sytuacja, w której pacjentowi oprócz uniesienia łuków brwiowych zależy także na wygładzeniu czoła i zredukowaniu w tym obszarze zmarszczek i bruzd;
- dążenie przez pacjenta do uzyskania efektu tzw. kociego lub lisiego oka, a więc mocnego uniesienia łuków brwiowych nadającego okolicom oczu pożądany kształt.
Przeciwskazania do wykonania liftingu brwi nićmi PDO
W odniesieniu do każdego zabiegu z dziedziny kosmetologii lub medycyny estetycznej, występują określone przeciwwskazania, które specjalista powinien wziąć pod uwagę w trakcie kwalifikacji pacjenta do procedury. Nie inaczej jest w przypadku liftingu brwi nićmi PDO. Wśród przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu wymienia się między innymi:
- stany zapalne skóry;
- aktywna choroba nowotworowa;
- kolagenoza;
- tendencje do powstawania bliznowców;
- choroby autoimmunologiczne;
- stwierdzone nadciśnienie II i III stopnia;
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz zaburzenia krzepnięcia krwi;
- choroba niedokrwienna serca;
- ciąża i okres laktacji;
- uczulenie na stosowane w trakcie zabiegu preparaty.
Umów wizytę
Zarezerwuj wizytę już dziś!
Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin
Skontaktuj się z namiLifting brwi nićmi PDO – jak przebiega?
Zabieg liftingu brwi nićmi PDO zawsze musi zostać poprzedzony wywiadem na temat stanu zdrowia pacjenta, ewentualnych przebytych i przewlekłych chorób, przyjmowanych na stałe lekarstw. Po wykluczeniu przeciwwskazań i ustaleniu najlepszej dla danego przypadku metody postępowania, pacjent kierowany jest na zabieg. Cała procedura jest mało inwazyjna i przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Nici PDO wprowadzane są pod skórę pacjenta za pomocą cienkich igieł umieszczonych w kaniulach. W opracowywanym obszarze tworzony jest swoisty stelaż podtrzymujący zwiotczałe tkanki. W zależności od sposobu aplikacji nici skóra na czole może ulec dodatkowo wygładzeniu, a zmarszczki mogą zostać zniwelowane. Aplikacja nici PDO w okolicy łuków brwiowych może zostać połączona z podaniem toksyny botulinowej, co dodatkowo wzmocni efekt zabiegu.
Bezpośrednio po liftingu brwi nićmi PDO w miejscach aplikacji mogą powstać zaczerwienienia, zasinienia oraz opuchnięcia, które powinny zniknąć po kilku dniach. Tym niemniej rekomendowane jest, aby dla własnego komfortu na zabieg udać się w czasie gwarantującym możliwość odbycia kilkudniowej rekonwalescencji.
Jak długo utrzymują się efekty liftingu brwi nićmi PDO?
Pierwsze rezultaty liftingu brwi nićmi PDO widoczne są od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Na pożądany efekt estetyczny trzeba natomiast poczekać kilka dni do momentu zniknięcia ewentualnego zaczerwienienia i opuchlizny. Rozpuszczenie nici PDO w tkankach następuje po około 6 miesiącach od aplikacji, jednak jeszcze przez średnio dwa lata skóra jest ujędrniona i uelastyczniona za sprawą systematycznej syntezy kolagenu i elastyny.
Czy lifting brwi nićmi PDO gwarantuje uzyskanie efektu “kociego oka”?
W ostatnich latach popularnym trendem estetycznym stał się efekt tzw. kocich lub też lisich oczu. Chodzi tu oczywiście o odpowiednio wydłużone i uniesione łuki brwiowe, które odpowiednio wymodelowane potrafią w znacznym stopniu zmienić rysy całej twarzy. Niektórzy poprzestają na dążeniu do takiego efektu za pomocą makijażu lub specjalnego upięcia włosów, innym zależy na trwalszym rezultacie. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju i sposobu aplikacji nici PDO może pomóc w uzyskaniu efektu “kocich oczu” lub “lisich oczu”. Każdy taki zabieg powinien być jednak poprzedzony indywidualną konsultacją i oceną ewentualnych rezultatów w kontekście rysów twarzy pacjenta.