Czterdziestka to piękny wiek i jednocześnie najlepszy czas, żeby skupić się na swoich potrzebach i zacząć spełniać marzenia. Jednak mimo tego, że wciąż czujemy się młodo i atrakcyjnie, kondycja skóry powoli zaczyna zdradzać nasz wiek metrykalny. Coraz częściej pojawiają się na niej zmiany nieodłącznie związane z faktem, iż rozpoczął się u nas proces starzenia. Są to m.in: utrwalone zmarszczki mimiczne, utrata jędrności skóry, przebarwienia, czy utrata owalu twarzy. Skóry zaczynają przybierać poszarzałego, smutnego wyrazu. Nie da się wprawdzie oszukać natury, jednak dzięki dobrodziejstwom dzisiejszej medycyny estetycznej, można skutecznie spowolnić procesy starzenia się skóry i zminimalizować jego skutki. Jakie zabiegi na twarz po 40. roku życia sprawdzą się najlepiej?
Utrwalone zmarszczki mimiczne i inne zmiany w strukturze skóry… czyli kondycja po 40. roku życia
Każdy etap naszego życia jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Po 40. roku życia wiele z nas odnajduje swoją właściwą drogę i czuje się ze sobą tak dobrze, jak nigdy dotąd. Dzieci są już w dużej mierze samodzielne, a życie zawodowe ustabilizowane. W końcu jest moment na to, żeby więcej czasu poświęcić swoim pasjom oraz dbaniu o swoje ciało. A zdecydowanie warto to zrobić! Dlaczego?
Skóra przechodzi różne etapy, rozwija się, dojrzewa. Przy czym, w czwartej dekadzie życia ulega diametralnej zmianie, co spowodowane jest niedoborem w organizmie żeńskich hormonów, czyli estrogenu i progesteronu. Jest to również okres, w którym kobiety zaczynają przechodzić perimenopauzę, czyli stan poprzedzajacy menopauzę, co prowadzi do prawdziwej rewolucji.
Bardziej dokuczliwe stają się nie tylko typowe dla tych przemian objawy. Coraz niższy poziom żeńskich hormonów powoduje również widoczne zmiany w strukturze skóry. Słabszy staje się jej płaszcz wodno-lipidowy, przez co skóra nie tylko ma większą skłonność do przesuszania się (nawet jeśli wcześniej była tłusta), ale również staje się mniej odporna na szkodliwe promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne.
Oprócz tego, stopniowo zanikają włókna kolagenowe oraz procesy regeneracyjne, dlatego skóra przestaje być dobrze napięta i elastyczna, przez co zaczyna zacierać się owal twarzy, a pod oczami pojawiają się obrzęki i cienie. Oprócz drobnych zmarszczek mimicznych, na twarzy zauważyć można coraz głębsze złamania, w tym charakterystyczne zmarszczki marionetki czy bruzdy nosowo-wargowe. Ich przyczyną jest przede wszystkim osłabienie zdolności regeneracyjnych naskórka oraz zbyt niski stopień nawilżenia skóry. Nasz organizm nie jest już w stanie wytwarzać kolagenu niezbędnego do zachowania młodzieńczego i jędrnego wyglądu.
Co więcej, po 40. roku życia coraz liczniej pojawiają się zmiany skórne wynikające z uszkodzonych komórek barwnikowych. Na kondycję skóry wpływają również rozszerzone naczynka krwionośne. Zmiany hormonalne idące w parze ze spadkiem produkcji kolagenu przyczyniają się również do zwiększonej wiotkości skóry, czego efektem mogą być także opadające policzki.
Jak prawidłowo dbać o skórę po 40. roku życia?
Wygląd skóry osoby po 40-stce w dużym stopniu zdeterminowany jest dotychczasowym trybem życia oraz zaniedbaniami w dotychczasowej pielęgnacji skóry. Niewłaściwa dieta, nadmierne opalanie, nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, stres… to wszystko ma ogromny wpływ na jej kondycję. Aby jak najdłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem skóry należy poświęcić pielęgnacji znacznie więcej czasu i uwagi.
Nawilżaj skórę twarzy
Dostarczając przede wszystkim odpowiednich składników odżywczych i pamiętając o jej właściwym nawilżeniu… zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Warto pamiętać o tym, że skóra może być sucha na różnych głębokościach skóry, dlatego czasem nawet najlepszy krem nawilżający może nie przynieść tak doskonałych rezultatów, jak równoczesne dbanie o spożycie odpowiednich ilości wody każdego dnia. Poprawi to nie tylko samą jakość cery, ale także delikatnie pomoże zwiększyć jej napięcie.
Pamiętaj o składnikach aktywnych w kosmetykach
Kosmetyki przeznaczone do skóry dojrzałej powinny zawierać takie składniki aktywne, jak: retinol, peptydy, koenzym Q10, ceramidy, kwas hialuronowy i kompleks witamin (A, C i E). Warto zwracać na to uwagę przy wyborze nowego kremu, serum, toniku, czy maseczki. Dobierajmy preparaty do kondycji cery – np. dla skór przesuszonych priorytetem będą preparaty z kwasem hialuronowym. Sięgając po odpowiednie kosmetyki, zwiększamy szanse na opóźnienie procesu starzenia.
Dbaj o prawidłową ochronę skóry
Ponadto niezwykle ważna jest właściwa ochrona skóry przed działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, niskie temperatury, spaliny, smog). W trakcie codziennej pielęgnacji należy zatroszczyć się o odpowiednią ochronę naszej skóry.
Dogłębnie oczyszczona cera kluczem do sukcesu
Podstawą pielęgnacji skóry twarzy po 40. roku życia jest także jej dokładne i regularne oczyszczanie. Niezależnie zatem od rodzaju skóry należy stosować peeling, który złuszcza naskórek na twarzy i pobudza ją w ten sposób do produkcji nowych komórek. Do wyboru jest peeling mechaniczny (mikrodermabrazja diamentowa, peeling kawitacyjny) lub peeling chemiczny – kuracje kwasowe, które nie tylko oczyszczają skórę bez jej podrażnienia, ale również ją odświeżają, nawilżają i odmładzają (peelingi oczyszczające mlekowe/azelainowe). Szczególnie polecane dla skóry po 40-stce są zwłaszcza te ostatnie.
Jakie zabiegi na twarz po 40. roku życia?
Oprócz systematycznej, prawidłowej pielęgnacji skóry w domowym zaciszu, ważną rolę odgrywają również regularne wizyty u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Jeśli odwlekamy decyzję np. z powodu obaw, warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach zabiegi te są bezbolesne i praktycznie nieodczuwalne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, za to my zyskujemy możliwość zadziałania już na głębokie warstwy skóry, a nie tylko jej powierzchnię.
Wśród zabiegów odmładzających na twarz po 40-stce, które szczególnie zalecane są kobietom i mężczyznom w tym wieku, wyróżnić należy przede wszystkim te zaprezentowane poniżej.
Usuwanie przebarwień
Przyczyn pojawienia się przebarwień na skórze może być wiele, do najczęstszych z nich zalicza się te będące wynikiem działania promieni UV lub przebytym trądzikiem oraz stosowaniem niektórych leków, czy kosmetyków. Towarzyszyć mogą one również zmianom hormonalnym, które dotykają kobiety po 40. roku życia. Jaki zabieg z zakresu kosmetologii jest w takich sytuacjach polecany?
Najskuteczniejszym i najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest nasz zabieg usuwający przebarwienia (w tym plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego). Jest on bezbolesny i trwa zaledwie 30 minut. Ponadto nadaje on skórze witalności i blasku oraz redukuje objawy starzenia, delikatnie spłycając zmarszczki. Jest to doskonały zabieg, ponieważ przebarwienia w krótkim czasie przestają być widoczne.
Mezoterapia igłowa oraz osocze bogatopłytkowe
Kolejnym skutecznym zabiegiem odmładzającym na twarz po 40. roku życia, jest mezoterapia igłowa. W kosmetologii i medycynie estetycznej wyróżnia się wiele jej rodzajów, w tym mezoterapię mikroigłową (w naturalny i kontrolowany sposób stymuluje ona skórę do przebudowy i zagęszczenia), czy mezoterapię igłową, która jest idealnym zabiegiem dla skór dojrzałych 45+ oraz skór wiotkich z widocznymi oznakami starzenia.
Do mezoterapii wykorzystywać można nie tylko ampułki witaminowe, ale i osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się z krwi pacjentki. Płytki krwi (trombocyty) nie tylko odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia, ale są bardzo ważne dla regeneracji komórek skóry. Uzyskany po odwirowaniu krwi preparat zawiera czynniki wzrostu, które m.in.:
- stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka,
- pobudzają fibroblasty stymulując produkcję kolagenu,
- stymulują syntezę DNA,
- pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej,
- aktywują mikrokrążenie.
Osocze bogatopłytkowe aplikuje się pod powierzchnię skóry, do skóry właściwej, dzięki temu zabiegi medycyny estetycznej z jego udziałem są zdecydowanie skuteczniejsze od aplikowania kosmetyków na powierzchni skóry.
Laserowe odmładzanie okolic oczu
Skutki starzenia są szczególnie odczuwalne w okolicy oczu, ponieważ jest ona dużo cieńsza i delikatniejsza, niż w przypadku innych partii twarzy. Ponadto, zawiera niewielką ilość warstwy podskórnej i pozbawiona jest gruczołów potowych. Występuje w niej również niewielka ilość gruczołów łojowych. Wszystko to sprawia, że jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.
Pierwsze objawy starzenia się okolic oczu zaczynają pojawiać się ok. 25. roku życia, a z każdym kolejnym rokiem skóra staje się coraz bardziej naznaczona upływem czasu. Przede wszystkim zauważymy, że spadł poziom napięcia skóry. Znakomitym sposobem na jego poprawienie jest laserowe odmładzanie okolic oczu. Używany przez nas w Klinice Anti-Aging laser frakcyjny daje rewelacyjne efekty, skracając okres gojenia skóry do absolutnego minimum. Zabieg ten wykonywany jest w obrębie nieruchomej części górnej powieki, kurzych łapek oraz dolnej powieki. Pierwszy efekt odmłodzenia widoczny jest już po 14 dniach, pełny natomiast po 3 miesiącach.
Botoks – zabieg na twarz po 40. roku życia
Wiele kobiet po przekroczeniu 40. roku życia coraz częściej zastanawia się nad tym, czy to już odpowiedni wiek na skorzystanie z tak popularnego obecnie botoksu. Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! Z powodzeniem można już bowiem stosować korekcję zmarszczek toksyną botulinową znacznie wcześniej, bo nawet w wieku 20, czy 30 lat. Ważne jest jednak, jak zresztą w przypadku wszystkich wcześniej wymienionych zabiegów na twarz po 40, aby odbywało się to w profesjonalnej klinice. Dzięki temu możemy mieć pewność, że efekt będzie subtelny i naturalny, a nasza twarz nie będzie przypominać woskowej maski.
Przy użyciu botoksu można zniwelować m.in. zmarszczki poprzeczne na czole, lwią zmarszczkę, czy też kurze łapki. Po zabiegu niemal natychmiast zauważymy, jak piękne stały się rysy twarzy. Aplikacja toksyny botulinowej jest szybka i praktycznie bezbolesna. Efekt natomiast utrzymuje się około 4-6 miesięcy i następnie stopniowo ustępuje.
Przepis na piękną i młodą skórę? My go znamy!
Z każdymi kolejnymi urodzinami przybywa nam zmarszczek. Jednak o ile w wieku lat 20, czy 30, pielęgnacja skóry polega głównie na ich zapobieganiu (sprawdź: zabiegi odmładzające na twarz po 30-stce), to już po 40. roku życia konieczne jest podjęcie skutecznych działań, które pomogą nam je spłycić i zmniejszyć. Jest to nie tylko wypracowanie zdrowych nawyków oraz domowych rytuałów beauty, czy też unikanie takich codziennych czynności, które mogą niestety przyspieszyć skutki starzenia się skóry.
Współczesna medycyna estetyczna daje nam do dyspozycji dodatkową broń w postaci szerokiego wachlarza zabiegów odmładzających na twarz po 40. roku życia, które pozwolą nam odjąć kilka lat i sprawią, że zachowamy młody i zdrowy wygląd przez kolejne lata.