Z wiekiem twarz traci objętość i młodzieńczy kontur. Jest to szczególnie widoczne na policzkach, podbródku w okolicach warg i nosa oraz w kącikach ust. Tego procesu niestety nie da się zatrzymać stosując wyłącznie same kremy. Jak zatem poprawić owal twarzy? Jest na to kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów. Poznaj ćwiczenia i zabiegi!
Z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność
Starzenie się twarzy to nie tylko przebarwienia, czy zmarszczki, ale również utrata jej owalnego kształtu. Wraz z upływem lat bowiem zanika produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a więc ważnych składników zdrowej i mocnej skóry. Ten nieuchronny proces rozpoczyna się już po 25. roku życia, kiedy to na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze, płytkie zmarszczki wokół oczu i na czole. Dodatkowo zmiany te przyspieszają złe nawyki takie jak: palenie papierosów, picie zbyt dużej ilości alkoholu i nadmiernie opalanie się. Z czasem, w okolicach 40-stki coraz bardziej zauważalna staje się również utrata gęstości i objętości tkanek w obrębie twarzy.
Dzieje się tak ponieważ z wiekiem, w niektórych partiach twarzy ulega redukcji ilość tkanki tłuszczowej podskórnej i tkanki kostnej. Zmniejszenie jędrności skóry i grawitacja sprawiają, że tłuszcz przemieszcza się do jej dolnej części, tworząc takie defekty jak „chomiki” (obwisłe przybierające kształt gruszki policzki) i drugi podbródek. Zmianie ulega także linia żuchwy, która staje się bardziej łagodna, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe i “bruzdy marionetek’, obniżają się również kąciki ust. Niedoskonałości te zmieniają owal twarzy nadając jej smutny i zmęczony wygląd.
Jak poprawić owal twarzy?
Proces starzenia skóry, można opóźnić stosując odpowiednią pielęgnację skóry. Szczególnie pomocne mogą okazać się specjalne kremy i serum do twarzy, wzbogacone o aminokwasy, kwas hialuronowy i witaminę C. Stymulują one bowiem skórę do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając tym samym jej elastyczność. Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać oczyszczający peeling, łącząc go z delikatnym masażem twarzy (dzięki temu pobudzimy krążenie krwi). Z czasem jednak, niezbędne mogą okazać się skuteczniejsze metody na poprawę owalu twarzy. Najlepszy efekt odmładzający osiągniemy dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom na owal twarzy oraz zabiegom medycyny estetycznej, których skuteczność jest naprawdę wysoka.
Jakie ćwiczenia na owal twarzy?
Zmiany zniekształcające kontur twarzy, odejmują uroku każdej kobiecie. Naturalnym sposobem na młodą skórę bez zastrzyków i innych profesjonalnych zabiegów na twarz jest gimnastyka twarzy (facefitness). Ćwiczenia wzmacniają bowiem jej mięśnie i ujędrniają skórę w okolicach czoła, oczu, policzków i brody. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich kondycja ma ogromny wpływ na wygląd twarzy – im są one mocniejsze, tym cera jest bardziej sprężysta, jędrna i promienna. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wykonywać regularnie (wystarczy poświęcić im zaledwie kilka minut np. podczas wieczornej toalety). Facefitness pobudza produkcję kolagenu i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona.
Ćwiczenia są w stanie ujędrnić skórę oraz podkreślić owal twarzy, czyli: spłycić bruzdy nosowo-wargowe, wygładzić zmarszczki, zniwelować drugi podbródek, podnieść opadające policzki oraz kąciki oczu i ust. Aby utrzymać efekty, dobrze jest połączyć ćwiczenia z codzienną pielęgnacją (ich podstawą są zabiegi złuszczające naskórek i nawilżające skórę twarzy). Oto trzy przykładowe ćwiczenia na owal twarzy:
- pierwsze z nich ma na celu wzmocnienie mięśni dolnej części twarzy (kształtuje owal twarzy). Jego wykonanie polega na wymawianiu na przemian literu U i X, mocno otwierając przy tym usta (czynność tą najlepiej powtórzyć 10 razy);
- drugie ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni szyi i niwelowanie drugiego podbródka. Aby je wykonać należy usiąść, prostując plecy i wyciągając szyję jak najmocniej. Następnie zgiętymi nadgarstkami naciskać mocno pod brodą w kierunku góry, równocześnie cisnąc głową w dół. Czynność tą powtórzyć trzeba 10 razy (3 sekundy ćwiczenia i 2 sekundy odpoczynku, cały czas pamiętając o tym, że ciało i twarz powinny pozostać nieruchome);
- trzecie ćwiczenie ma na celu spłycenie bruzd nosowo-wargowych. Polega ono na zamknięciu ust i nałożeniu języka na przednie zęby. Należy wytrzymać tak 5 sekund, później się rozluźnić i powtórzyć tą czynność jeszcze 10 razy.
Jakie zabiegi na owal twarzy?
Zarówno stosowanie odpowiednich ćwiczeń, jak i kosmetyków ujędrniających, może w pewnym stopniu zatrzymać proces starzenia się skóry. Jednak kiedy kontur twarzy zmienia się, a skóra zaczyna stawać się coraz bardziej wiotka, trzeba podjąć zdecydowane działania. Jeśli do tej pory nie zdarzyło Wam się korzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, to warto o nich pomyśleć. Ponieważ dzięki nim można powstrzymać procesy starzenia i przywrócić utracone rysy twarzy bez skalpela.
Oto kilka zabiegów odmładzających i pomagających w widoczny sposób podnieść owal twarzy, które mają w swojej ofercie gabinety medycyny estetycznej:
- wolumetria twarzy – polega na modelowaniu konturów twarzy oraz korygowaniu kształtu jej poszczególnych elementów przy użyciu kwasu hialuronowego. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje przy pomocy igły lub kaniuli wypełniacz do tkanki podskórnej lub pod mięśnie, a następnie wykonuje delikatny masaż rozprowadzając preparat i nadając mu pożądany kształt. Wolumetria pozwala poprawić gęstość i jędrność skóry oraz przywrócić właściwy owal twarzy. Zabieg daje natychmiastowe efekty, które utrzymują do 18 miesięcy;
- mezoterapia odmładzająca osoczem – mesoskin – jest popularnym zabiegiem odmładzającym i zapobiegającym starzeniu się skóry – do procesu regeneracji wykorzystuje się odwirowaną krew pacjenta. Ta metoda korekty owalu twarzy jest bezpieczna i naturalna (poleca się ją zwłaszcza osobom, które mają skłonność do powstawania alergii). Efekty mezoterapii odmładzającej osoczem są trwałe trzeba jednak na nie cierpliwie poczekać;
- laserowe odmładzanie skóry – laser frakcyjny jest jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się zmarszczek i poprawę owalu twarzy. Łączy on bowiem skuteczność ze stosunkowo małą inwazyjnością. Zabieg polega na kontrolowanym działaniu lasera na skórę, w efekcie czego, poprawia się owal twarzy, a skóra staje się bardziej wygładzona i ujędrniona. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu od wykonania zabiegu.
W wyniku starzenia nasza twarz traci swój dawny owal i staje się mniej jędrna. Jednak można zachować jej młody, zdrowy i promienny wygląd, bez konieczności poddawania się bolesnym zabiegom chirurgicznym. W tym celu warto nie tylko zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i wdrożyć ćwiczenia na owal twarzy, ale również skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.