Dlaczego nawilżanie jest tak ważne?
Woda stanowi jeden z najważniejszych składników naturalnie występujących w skórze. Jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesów komórkowych, jakie w niej zachodzą. Nawilżanie twarzy powinno być podstawą codziennej pielęgnacji, ponieważ to właśnie w tym obszarze widać najwięcej oznak odwodnienia skóry.
Przesuszona skóra twarzy już na pierwszy rzut oka wygląda niezdrowo. Nawet najlepiej wykonany makijaż nie prezentuje się wówczas korzystnie. W związku z tym skóra łuszczy się, przetłuszcza i nabiera niezdrowego blasku.
Sekret skutecznej strategii
Jeśli chcemy uzyskać najlepsze rezultaty, nasze działania muszą odbywać się dwutorowo – poprzez nawilżanie i nawadnianie skóry. A wbrew pozorom to wcale nie jest to samo! W przypadku nawilżania, działania skupiają się na zabiegach pielęgnujących cerę od zewnątrz. Nawodnieniem natomiast nazywamy troskę o prawidłową podaż wody do wewnątrz organizmu.
Nawilżanie twarzy zapobiega zmarszczkom
Jedną z najistotniejszych konsekwencji nieprawidłowego nawilżenia skóry twarzy jest w dłuższej perspektywie większa skłonność do powstawania linii mimicznych. Pojawiają się też zmarszczki i głębokie bruzdy.
Woda odpowiada za prawidłową strukturę włókien elastynowych i kolagenowych, które tworzą swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Zapewniają jej też jędrność i elastyczność.
Długotrwałe zaniedbywanie odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy będzie skutkowało szybszym pojawieniem się zmian starzeniowych. Te dodatkowo pogłębią się wraz z wiekiem.
W celu zapobiegania temu procesowi należy wdrożyć odpowiednią rutynę pielęgnacyjną. Warto korzystać regularnie z profesjonalnych zabiegów, których skuteczność w przywracaniu cerze naturalnego poziomu nawilżenia jest bardzo wysoka.
Co wpływa na utratę nawilżenia?
Utrzymywanie skóry twarzy w dobrej kondycji i dbanie o jej jędrność, gładkość, czy zdrowy blask, wymaga regularnych działań pielęgnacyjnych. Dlatego te powinny być dostosowane do rodzaju i stanu cery.
Najlepsze efekty w tym zakresie można uzyskać poprzez konsekwentne nawilżanie twarzy. Warto podkreślić, że istnieje wiele zaleceń, które dotyczą pielęgnacji cery przesuszonej. Jednak w każdym przypadku ważne jest odpowiednie dobranie codziennie wykonywanych zabiegów do potrzeb skóry.
Do utraty nawilżenia mogą przyczynić się takie czynniki, jak na przykład zbyt częste lub zbyt intensywne peelingi, a nawet kremy o składnikach aktywnych, które niekorzystnie wpływają na dany rodzaj skóry. Do tego brak stosowania filtrów przeciwsłonecznych, nieprawidłowe oczyszczanie cery… i wiele innych.
Domowe sposoby na nawilżenie twarzy
- Kremy i sera z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy to składnik naturalnie występujący w skórze. Warto dodać, że w cerze przesuszonej i odwodnionej jego podaż jest jednak zbyt mała. Kwas hialuronowy ma właściwości wiążące wodę w skórze i dostarczany w postaci odpowiednio dobranych kremów i ser. Dlatego przywraca cerze jędrność, blask i odpowiednie napięcie. Charakteryzuje go bardzo dobre wchłanianie, przez co pozwala szybko pozbyć się zaczerwienień, czy ,,suchych skórek”. W dłuższej perspektywie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Preparaty zawierające kwas hialuronowy mają zazwyczaj lekką, niekomedogenną konsystencję. To sprawia, że nadają się do stosowania w przypadku każdego rodzaju cery.
- Maseczki nawilżające
Świetnym sposobem na dbanie o nawilżenie skóry twarzy domowymi metodami, są maseczki wykonane z ogólnodostępnych produktów spożywczych. Zawierają szereg witamin i minerałów, które wspierają odbudowę bariery hydrolipidowej cery. Bardzo pomocne mogą okazać się takie składniki, jak siemię lniane, które zawiera duże ilości kwasów omega-3 oraz witaminy E. Natomiast żółtka jaj w połączeniu z oliwą z oliwek i cytryną dostarczają witamin A, B1, B2, C oraz lecytyny. W przypadku cer mieszanych lub tłustych, które także potrzebują regularnego nawilżania, doskonale sprawdzą się maseczki z drożdży, malin, jogurtu z miodem, czy z ziemniaków. Warto pamiętać, aby wybierać takie produkty, które pomogą dostarczyć cerze odpowiednią porcję minerałów – potasu, magnezu oraz wapnia.
- Odpowiednia dieta
Nawilżanie twarzy zależy od właściwej diety i spożywania odpowiednich ilości płynów. Odwodniony organizm reaguje suchą, zmęczoną i łuszczącą się cerą, która nadaje twarzy niezdrowego wyglądu. Szczególnie znaczenie ma dostarczanie organizmowi minimum 1,5 l wody dziennie . Należy spożywać produkty, które zawierają duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, czy kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Nawilżanie twarzy w gabinecie medycyny estetycznej
Najbardziej spektakularne efekty w pielęgnacji, która zmierza do nawilżenia skóry twarzy można osiągnąć za pomocą profesjonalnych zabiegów oferowanych w klinikach medycyny estetycznej.
Duże znaczenie ma zdiagnozowanie przyczyny przesuszenia cery i określenie jej typu oraz potrzeb. Ważne jest dobranie odpowiedniego zabiegu i substancji aktywnych, które okażą się w przypadku pacjenta najbardziej efektywne.
Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej pozwala zwielokrotnić skuteczność zabiegów i szybciej osiągnąć spodziewane efekty. W profesjonalnej pielęgnacji cery, która potrzebuje intensywnego nawilżenia szczególnie polecane są zabiegi z grupy mezoterapii. Ta wykorzystuje odpowiednie substancje aktywne.
Nawilżanie twarzy – polecane zabiegi
- Mezoterapia igłowa
W trakcie tego zabiegu oprócz 44 składników aktywnych, śródskórnie podaje się dodatkowo 5 ml ampułkę, która zawiera kwas hialuronowy w stężeniu endogennym. Zabieg ten sprawia, że oprócz efektu biorewitalizującego i rozświetlającego, uzyskuje się istotną poprawę nawilżenia skóry. Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego, śródskórne podawanie preparatu jest właściwie nieodczuwalne dla pacjenta. Na pierwsze efekty nawilżonej, jędrnej i sprężystej skóry czeka się zazwyczaj tylko tydzień. Ważne, aby wykonać tyle zabiegów w serii, ile zaleci lekarz bądź kosmetolog. Pozwala to na maksymalizację i przedłużenie uzyskanych efektów. W przypadku mezoterapii są to zazwyczaj 3 zabiegi.
- Mezoterapia płytkoigłowa
Jest to zabieg opracowany przez specjalistów z Kliniki Anti-Aging, który polega na połączeniu peelingu glikolowego wzbogaconego witaminami E+F oraz mezoterapii płytkoigłowej. Ta wykorzystuje ampułkę witaminową, którą wzbogaca się kwasem hialuronowym. Zabieg kończy nałożenie maski regenerującej. Efekty nawilżenia i wygładzenia skóry widoczne są właściwie zaraz po wykonaniu zabiegu. Okres rekonwalescencji jest w tym przypadku skrócony do minimum. Mezoterapia płytkoigłowa jest najłagodniejszą odmianą tego zabiegu.
- Mezoterapia igłowa wzbogacona ampułką z kwasem hialuronowym
To zabieg, który zaleca się posiadaczom cer dojrzałych i odwodnionych. Polega on na śródskórnym podaniu bomby witaminowej, która składa się z 59 składników rewitalizujących. Zalicza się do nich kwas hialuronowy, glicerol, witaminy, mikro i makroelementy. Celem zabiegu jest stymulowanie skóry do przebudowy i zagęszczenia. Z pewnością efekt wypełnionej, nawilżonej i ujędrnionej cery można zaobserwować natychmiast po zabiegu. Zaleca się wykonanie od 2 do 3 zabiegów w serii.
Odwiedź Klinikę Anti-Aging
Świetnym rozwiązaniem, które oferujemy w Klinice Anti-Aging, a które pozwala na skuteczne i dogłębne nawilżenie twarzy, jest mezoterapia spersonalizowana do potrzeb pacjenta (monoskładnikowa). Można ją zastosować w przypadku wielu problemów skórnych i tak dobrać składniki, aby koncentrowały się na ich skutecznym zniwelowaniu.
W przypadku skór przesuszonych i odwodnionych najczęściej stosuje się odpowiednie stężenie kwasu hialuronowego. Używa się też witaminy C oraz innych mikro i makroelementów. Z profesjonalnych zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna warto skorzystać, gdy pacjentowi zależy na szybkich i długotrwałych efektach.