Wakacje są cudownym czasem beztroski i odpoczynku. Z letniego urlopu wracamy szczęśliwi, pełni energii i planów na następne miesiące. Jednak często, godziny spędzone na słońcu pozostawiają na niej pamiątki, które nie zdobią naszej skóry, w tak wyjątkowy sposób, jak piękna złocista opalenizna. Mowa tu przede wszystkim o przebarwieniach posłonecznych, popękanych naczynkach, trądziku czy przesuszeniu skóry spowodowanym nadmiernym opalaniem. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć.
Jaka jest kondycja skóry po lecie?
Długotrwałe opalanie, wiatr, piasek, oraz słona lub chlorowana woda pozostawiają na skórze ślady, których z początku możemy nie dostrzegać, bowiem skutecznie zdążyła zamaskować je opalenizna. Z czasem jednak, wiele osób zaczyna uskarżać się na jej wysuszenie oraz uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia i pieczenia. Niestety wymienione wcześniej czynniki środowiskowe zwiększają proces przeznaskórkowej utraty wody, przez co nasze ciało traci podczas upałów nawet 4-krotnie więcej wilgoci niż w warunkach umiarkowanych.
Największy udział w pogorszeniu kondycji skóry ma promieniowanie ultrafioletowe. Ponieważ nie tylko pogrubia warstwę rogową naskórka (wywołując złuszczanie) i powoduje przebarwienia, ale odpowiedzialne jest za tworzenie wolnych rodników, które prowadzą do fotostarzenia skóry. Najbardziej niebezpiecznym efektem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV mogą być zmiany nowotworowe, takie jak np. czerniak.
Jak dbać o skórę jesienią – domowe sposoby
To, jak poważne są uszkodzenia skóry, w dużej mierze zależy od tego, jak intensywnie korzystaliśmy z uroków letniego urlopu. Przywrócenie jej dobrej kondycji uzależnione będzie od szybko podjętych działań, które pomogą w jej w szybkiej regeneracji. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dużymi krokami zbliża się jesień, która jest okresem, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o ochronę i pielęgnację skóry. Ponieważ duże różnice temperatur w ciągu dnia, przenikliwy wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach, mogą przyczynić się do tego, że skóra znowu narażona będzie na wysuszenie.
Dlatego też, jeżeli chcecie przywrócić jej blask, równomierną teksturę i koloryt, zadbajcie o odpowiednią pielęgnację, która polegać będzie na:
- złuszczaniu skóry – chyba każdej z nas zależy na tym, aby jak najdłużej utrzymać na skórze efekt letniej opalenizny. Jednak unikanie złuszczania, to niezbyt dobra decyzja. Oczywiście nie trzeba robić peelingu zaraz po powrocie z urlopu, ponieważ skóra długo eksponowana na słońcu może zareagować na pocieranie podrażnieniem. Jednak po kilku dniach, kiedy zauważycie, że naskórek intensywnie się złuszcza to znak, że czas najwyższy go zrobić. Peeling nie tylko usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, ale również pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek. Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza i odzyskuje równy koloryt. W domowym zaciszu można wykonać delikatne peelingi, które złuszczają obumarłe komórki, co umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych w głębsze warstwy naskórka. Przy skórze odpornej na podrażnienia, można użyć peelingu ziarnistego, natomiast przy skórze wrażliwej i naczynkowej, lepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne;
- odpowiednim nawilżeniu skóry – słońce uszkadza tzw. płaszcz lipidowy, którego zadaniem jest ochrona naskórka. W związku z tym, należy pamiętać o nawilżaniu skóry, stosując codziennie dostosowany do wieku krem nawilżający na dzień i na noc. Ponieważ wystawiana podczas lata na słońce i wiatr skóra potrzebuje dużej dawki składników odżywczych. Warto wybierać kosmetyki z zawartością gliceryny, kwasu hialuronowego, kolagenu, wazeliny, d-pantenolu, czy glikolu propylenowego. Niezastąpione w regularnej pielęgnacji mogą okazać się również różnego rodzaju maseczki nawilżające, które po urlopie stosować można nawet 2-3 razy w tygodniu. Jednak samo nawilżanie skóry od zewnątrz może nie wystarczyć, wpływ na utrzymanie jej odpowiedniej wilgotności ma również zmiana diety i ilość dostarczanej organizmowi wody (zaleca się picie ok. 2 litrów wody mineralnej dziennie);
- regeneracji skóry – działanie słońca znacząco osłabia produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Staje się ona cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też, w regeneracji skóry tak ważne jest regularne stosowanie kremów zawierających witaminę A i jej pochodnych. Zmniejszają one bowiem przebarwienia naskórka, łagodzą skutki oparzeń i odmrożeń i powodują, że skóra jest bardziej gładka i elastyczna (retinoidy z powodzeniem stosowane są w leczeniu takich problemów dermatologicznych jak: trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry). Do regeneracji skóry jesienią warto również stosować kremy bogate w takie antyoksydanty jak: witamina C, witamina E, czy kwas alfa liponowy.
Jak dbać o skórę jesienią – polecane zabiegi
Jesień to idealny moment na regenerację skóry, która po urlopowym okresie może być odwodniona i przesuszona. Często pojawiają się na niej nowe zmarszczki i przebarwienia, z którymi owszem, możemy walczyć domowymi sposobami, jednak bardziej spektakularne efekty mogą przynieść zabiegi kosmetyczne i zabiegi na twarz z dziedziny medycyny estetycznej, które warto wykonać w tym właśnie czasie.
I tak do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów oczyszczania skóry należą: mikrodermabrazja diamentowa i peeling kawitacyjny. Pierwszy z nich polega na kontrolowanym ścieraniu martwego naskórka specjalnym urządzeniem i stanowi alternatywę dla chemicznych zabiegów złuszczających. Mikrodermabrazja jest skuteczna w walce z trądzikiem pospolitym i zmarszczkami oraz doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień i blizn. Peeling kawitacyjny natomiast dogłębnie oczyszcza skórę, zwłaszcza w okolicy twarzy. Dzięki temu, że jest bardzo delikatny, to polecany jest zwłaszcza osobom ze skórą wrażliwą i naczynkową. Oba te zabiegi sprawiają, że skóra jest odświeżona i oczyszczona, ale również bardziej jędrna i promienna.
Jeżeli chcemy pozbyć się defektów skórnych, takich jak przebarwienia, to warto skorzystać z najskuteczniejszej i najpopularniejszej kuracji, która je usuwa. Mowa tu o kuracji depigmentacyjnej, która nie tylko rozwiązuje problem przebarwień różnego typu (od przebarwień słonecznych, przez piegi, po melasmę), ale również redukuje objawy starzenia oraz nadaje skórze blasku i witalności. Natomiast w intensywnej regeneracji skóry idealnie sprawdza się mezoterapia. Przykładowo, zabieg mezoterapii igłowej z kwasem hialuronowym i witaminą C dostarcza substancji regulujących procesy metaboliczne, przyspiesza procesy naprawcze i produkcyjne skóry w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Natomiast dla skóry dojrzałej idealnym zabiegiem jest mezoterapia igłowa wzbogacona dodatkową ampułką niestabilizowanego kwasu hialuronowego, która jest bombą witaminowa wzbogaconą dodatkową ampułką niestabilizowanego kwasu hialuronowego.
Jesień to idealny czas zarówno na regenerację przesuszonej i odwodnionej skóry, jak i na pozbycie się niechcianych pamiątek po beztroskich wakacjach, w postaci chociażby przebarwień słonecznych. Dlatego też, chcąc cieszyć się piękną cerą, warto skorzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny estetycznej i wybrać, któryś z polecanych zabiegów.