Co to jest mezoterapia? Czy warto?

Zadowolona kobieta po zabiegu mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia – zabieg dla osób w każdym wieku

Mezoterapia jest obecnie jedną z najskuteczniejszych, niechirurgicznych metod zatrzymywania procesów starzenia się skóry, która skierowana jest do kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Osoby 20-, 30-letnie mogą się jej poddać profilaktycznie. Świetnie sprawdza się ona np. w okolicach oczu, gdzie zmarszczki pojawiają się najszybciej. Z kolei 40-, 50-latkowie mogą w ten sposób zadbać o elastyczność skóry i poprawić kontur twarzy. Przeciwwskazaniem do wykonania mezoterapii są: alergia, ciąża, stany zapalne skóry, cukrzyca, opryszczka, choroby nowotworowe, skóra źle tolerująca iniekcje (cera naczynkowa), czy stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia polega na podaniu substancji czynnych (w zależności od potrzeb mogą to być: witaminy, kwas hialuronowy, aminokwasy, krzemionka organiczna, sole mineralne) bezpośrednio w skórę za pomocą igły (mezoterapia igłowa) lub metodą elektroporacji (mezoterapia bezigłowa).

Należy podkreślić, że do zabiegu mezoterapii igłowej podchodzą wyłącznie osoby z odpowiednim przygotowaniem medycznym, a więc lekarzy medycyny estetycznej i dermatologów (czasami także przez chirurgów i ortopedów) oraz odpowiednio przeszkolonych kosmetologów pod nadzorem lekarza. Jego przeprowadzenie wymaga szczegółowej wiedzy na temat budowy skóry oraz precyzji i orientacji w dawkowaniu podawanego preparatu.

Aby mezoterapia dała nam najlepsze efekty, zaleca się wprowadzenie serii zabiegów. Najczęściej wykonuje się ich od 3 do 7, jednak częstotliwość oraz liczbę, w zależności od oczekiwań oraz stanu skóry pacjenta, dobiera sam lekarz.

Poprawa stanu skóry widoczna jest już po pierwszym zabiegu. Co ważne, w zależności od indywidualnych predyspozycji, efekt mezoterapii utrzymywać się może przez miesiące, a nawet lata. Jednak w celu utrzymania pięknego wyglądu skóry jak najdłużej, warto po pierwszej serii wykonywać tzw. zabiegi przypominające.

Jakie efekty daje mezoterapia?

Mezoterapia jako alternatywa dla innych zabiegów kosmetycznych jest jedną z najskuteczniejszych metod zatrzymujących procesy starzenia się skóry. Jest idealnym wyborem dla osób, którym zależy na utrzymaniu jak najdłużej młodego i zdrowego wyglądu. Niezależnie od tego, na jaką mezoterapię się zdecydujesz – będzie ona pomocna przy różnorodnych niedoskonałościach skórnych, takich jak:

  • drobne zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie,
  • zwiotczała, odwodniona skóra twarzy i ciała,
  • zmiany potrądzikowe,
  • blizny i keloidy (bliznowce o niekontrolowanym rozroście poza obszar rany).

Mezoterapia nie tylko widocznie zmniejsza zmarszczki, nawilża i ujędrnia skórę, ale także przywraca jej młodzieńczy blask. Z powodzeniem stosuje się ją także przy problemach z cellulitem i rozstępami. W pierwszym przypadku mezoterapia igłowa poprawia budowę wewnętrzną tkanki tłuszczowej oraz naturalny metabolizm, w efekcie czego skóra jest gładsza. Natomiast specjalny koktajl na bazie kwasu hialuronowego, witamin i mikroelementów sprawia, że rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne.

Przygotowanie pacjentki do mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia na włosy? Jak najbardziej!

Mezoterapia doskonale sprawdza się również w leczeniu nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Odpowiednio dobrane preparaty odżywcze nie tylko wzmacniają włosy i regenerują skórę (w miejscach przerzedzeń pojawiają się nowe włoski), ale również zapobiegają nawrotom łupieżu. W przypadku problemów z łysieniem dobrze skorzystać z takich zabiegów jak: mezoterapia skóry głowymezoterapia osoczem, czy mezoterapia pielęgnacyjna skóry głowy.

Zabiegi mezoterapii oprócz funkcji estetycznej mają także zastosowanie w medycynie. Wskazaniami do ich przeprowadzenia są m.in. takie dolegliwości jak: nadmierne napięcie mięśniowe, nerwobóle, urazy powstałe na skutek uprawiania sportów, czy też schorzenia degeneracyjne stawów.

Jakie są rodzaje mezoterapii?

Zabieg mezoterapii może być przeprowadzany z zastosowaniem jednej z dwóch metod. Poniżej przedstawiamy obie.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy pomocy licznych i precyzyjnych ukłuć cienką igiełką o głębokości od 0,5 do 0,4 mm. Pokonanie bariery naskórka zwiększa moc działania podanych składników i w znacznym stopniu przyspiesza efekty, których oczekujemy. Ponadto mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji oraz tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny, które odpowiedzialne są za jej młody wygląd. Efektem widocznym od razu jest poprawa elastyczności i jędrności skóry oraz jej rozświetlenie. Natomiast po całej serii zabiegów – korekta zmarszczek oraz wygładzenie i nawilżenie skóry.

Zabieg mezoterapii igłowej może być przeprowadzany przy użyciu igły lub strzykawki, ale też specjalnego pistoletu. Zabieg trwa około godziny, a wcześniej na skórę nakłada się preparat znieczulający. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Widoczne mogą być na niej niewielkie obrzęki i zasinienia. Taki stan może potrwać 2-3 dni.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, który jest tańszy niż mezoterapia igłowa i polega na wprowadzaniu aktywnych substancji pod skórę metodą elektroporacji. Przeprowadza się ją przy użyciu urządzeń, które wytwarzają prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. To czasowo zwiększa przepuszczalność błony komórkowej i otwiera w niej kanały hydrofilowe, którymi preparat dociera w konkretne miejsce.

Zabieg mezoterapii bezigłowej jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Czasem odczuwa się lekkie mrowienie. Zabieg zapewnia również szybkie i widoczne rezultaty w postaci spłycenia drobnych zmarszczek i „kurzych łapek”, odżywienia i nawilżenia skóry. Sprawia również, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Aby dłużej cieszyć się uzyskanym efektem, zabieg najlepiej wykonać w serii 5-10 powtórzeń.

Mezoskin – zabieg, który kochają celebryci

Mesoskin to mezoterapia odmładzająca osoczem. Zabieg ten zauważalnie odżywia skórę, wygładza niewielkie zmarszczki i redukuje przebarwienia. Mesoskin został rozsławiony przez celebrytów, którzy chętnie nagłaśniali, że zabieg ten wykorzystuje odwirowaną krew pacjenta. Osocze bowiem jest naturalnym źródłem komórek macierzystych i czynników wzrostu, które stymulują skórę do odbudowy i zagęszczenia. Zabieg trwa około 15 minut i zapewnia długotrwałe efekty w regeneracji oraz rewitalizacji skóry twarzy, głowy, szyi i dekoltu.

Mezoterapia – czy warto skorzystać?

Kremy i balsamy do ciała nie są w stanie zapewnić skórze odpowiedniej dawki nawilżenia, blasku i zdrowego wyglądu. Żeby uzyskać takie efekty, należy skorzystać z mezoterapii. Zabieg zapewni skórze elastyczność i świeżość. Z mezoterapii mogą korzystać osoby w każdym wieku, które mają różne typy cery, w tym również wrażliwą. Mezoterapia doskonale zrewitalizuje skórę, a efekty jej systematycznego stosowania można porównać do tych, które uzyskuje się po liftingu. Jednak w przypadku mezoterapii nie jest potrzebny skalpel.