Co musisz wiedzieć przed zabiegiem depilacji laserowej?

co musisz wiedzieć przed zabiegiem depilacji laserowej

Dużymi krokami zbliża się sezon urlopowy. Część z nas z pewnością zastanawia się nad tym, czy może nie zdecydować się na depilację laserową? W końcu, która z nas nie marzy o piękny i gładkim ciele? Jednak przed skorzystaniem z tego jakże popularnego zabiegu, dobrze już wcześniej zapoznać się z tym, na czym on polega i jak najlepiej się do niego przygotować?

Depilacja laserowa – na czym polega?

Epilacja laserowa, która potocznie nazywana jest również depilacją laserową, czy laserowym usuwaniem owłosienia, już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem płci pięknej. Kobiety pokochały ją przede wszystkim za wyjątkową skuteczność oraz niezwykłą trwałość. Ponieważ cała seria zabiegów pozwala pozbyć się niechcianych włosków raz na zawsze!

Depilacja laserowa jest polecana nie tylko osobom o ciemnym kolorze owłosienia, ale również tym wszystkim, którzy cenią sobie wygodę oraz swój cenny czas. Która z nas bowiem lubi go marnować na wielogodzinne, samodzielne golenie włosków maszynką? Chyba żadna, zwłaszcza gdy pożądany efekt utrzymuje się tak krótko. Do tego depilacja laserowa jest jedynym i skutecznym rozwiązaniem problemu tzw. “czarnych kropek”. Czyli trudności związanych z usunięciem 1-2-dniowego owłosienia za pomocą wosku lub maszynki, będących zmorą wielu z nas, zwłaszcza w okresie letnim.

Depilacja laserowa jest profesjonalnym zabiegiem, który dzieli się na kilka okolic i przeprowadzany jest w kilku seriach. Z czego, w zależności od wybranego przez nas obszaru, jest to koszt od 200 do 600 zł za jedną sesję. Jednak pierwsze efekty widoczne są już po 1-2 zabiegach, które wykonuje się w kilkutygodniowych odstępach. W naszej Klinice do laserowego usuwania owłosienia wykorzystuje się absolutny top wśród laserów do depilacji – laser diodowy Mediostar Next. Usuwa on sam włos wraz z cebulką (światło wykrywa pigment i niszczy cebulkę stymulującą produkcję melaniny), nie rozgrzewając sąsiadujących z nim tkanek.

Należy tu zaznaczyć, że im ciemniejsze włoski i jaśniejszą skórę mamy, tym efekty zabiegu będą lepsze. Natomiast w przypadku blondynek, czy pań o rudych lub siwych włosach, depilacja laserowa może już nie być taka skuteczna. Dlatego też zawsze przed zabiegiem wykonuje się konsultację i próbę laserową. Więcej o efektach przeczytasz: Epilacja laserowa – od czego zależą efekty?

Depilacja laserowa – jakie przeciwwskazania?

Depilacja laserem diodowym polecana jest osobom, które pragną raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia. Jednak jak w przypadku każdego innego zabiegu kosmetycznego niezbędne jest spełnienie odpowiednich kryteriów. Jakich? Otóż przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • nowotwory (przebyte dopiero po konsultacji lekarskiej);
  • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu;
  • przyjmowanie leków światłouczulających (m.in. leków antydepresyjnych, czy antybiotyków stosowanych do leczenia trądzika) oraz ziół fotouczulających (dziurawiec szałwia, nagietek i herbatki typu Figura 1 i 2);
  • choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, liszaj, rumień, łuszczyca, egzema i bielactwo);
  • mocna opalenizna oraz stosowanie bronzerów i samoopalaczy;
  • stalowe elementy chirurgiczne w ciele (np. aparat ortodontyczny);
  • wiek (trzeba być pełnoletnim, w innym przypadku wymagana jest zaświadczenie potwierdzającego zgodę rodzica);
  • epilepsja;
  • cukrzyca;
  • miesiączka (nie wykonuje jej się wówczas na obszarze bikini);
  • włosy w miejscu zabiegu w kolorze blond, rudym i siwym (z powodu małej skuteczności zabiegu, ponieważ w ich przypadku występuje zbyt mała ilość melaniny w cebulce).

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Depilację laserową wykonuje się na dokładnie ogoloną okolicę, na którą następnie nakładany jest żel znieczulający. Jednak, aby zabieg był nie tylko skuteczny, ale również w 100% bezpieczny dla naszego zdrowia, należy prawidłowo się do niego przygotować. W jaki sposób?

Po pierwsze, minimum 4 tygodnie przed planowanym laserowym usuwaniem włosów należy zrezygnować z opalania (również w solarium). W tym czasie niewskazane jest także wyrywanie włosów depilatorem, woskiem lub pęsetą. Ważne jest także to, aby zrezygnować z kremów do depilacji, środków złuszczających oraz samoopalaczy. W okresie tym nie wskazane jest stosowanie w miejscu depilowanej powierzchni maści lub kremów z witaminami C i D, retinoidami, czy kwasami owocowymi.

Co jeszcze? Na tydzień przed wizytą w klinice, pacjentka powinna odstawić leki uwrażliwiające na światło (fotoalergiczne i fototoksyczne) oraz zioła o tym samym działaniu. Natomiast dzień przed planowaną depilacją laserową konieczne jest usunięcie włosków za pomocą maszynki do golenia. Skóra nie powinna być natłuszczona balsamem ani kremem. Jednak jeżeli jest ona podrażniona i wymaga nawilżenia, to dobrze jest wtedy stosować takie preparaty jak np. Dermosan, Alantan Plus i Nanobase.

W samym dniu zabiegu nasza skóra powinna być czysta, bez naniesionych na nią balsamów, kremów i dezodorantów. Również trzeba pamiętać o tym, aby w trakcie kuracji laserowych nie wyrywać włosków, dlatego niedozwolone jest wtedy wykonywanie zabiegów zarówno depilacji woskiem, jaki pęsetą.

Odpowiednie przygotowanie się do depilacji laserowej nie tylko może nas uchronić przed konsekwencjami zdrowotnymi, ale również sprawi, że zabieg ten będzie w pełni komfortowy i skuteczny. Dlatego też, dobrze już wcześniej zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami oraz zaleceniami, które trzeba zastosować przed zabiegiem.