Korekcja zmarszczek toksyną botulinową (tzw. botoks) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Jego popularność jest wysoka nie tylko z uwagi na ogromną skuteczność i stosunkowo szybko widoczne efekty. Dużym plusem dla pacjentów jest także mała inwazyjność oraz niska odczuwalność. Czy jednak zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest całkowicie bezproblemowy? Czy możemy pogorszyć efekty poprzez nieroztropne postępowanie po zabiegu? Na co musimy uważać i czego się wystrzegać, aby sobie nie zaszkodzić, a rezultaty były oszałamiające? Jakie są zalecenia po botoksie?
W ramach wstępu – co warto wiedzieć o działaniu toksyny botulinowej
Na początek kilka słów o botoksie. Zabiegi medycyny estetycznej są wybierane przez osoby w różnym wieku, na rozmaitych etapach życia. O toksynę botulinową pytają jednak najczęściej osoby, które zauważają u siebie pierwsze, mniej lub bardziej zaawansowane oznaki starzenia. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz medycyny estetycznej, dlatego jest on całkowicie bezpieczny, a efekty botoksu widoczne są w relatywnie krótkim czasie.
Toksyna botulinowa – na co się ją stosuje?
Botoks to zabieg, który z powodzeniem pomaga zniwelować takie problemy, jak:
- zmarszczki palacza,
- kurze łapki,
- lwia zmarszczka,
- linie poziome czoła,
- inne zmarszczki mimiczne twarzy.
Działanie botuliny – na czym polega skuteczność zabiegu?
Zadaniem toksyny botulinowej jest częściowa dezaktywacja mięśnia, który odpowiada za powstawanie zmarszczek mimicznych. Botoks aplikowany jest podskórnie za pomocą cienkiej igły, dlatego zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Pierwsze, delikatne efekty działania botuliny zauważalne są już po dwóch dniach, jednak na pełen rezultat należy poczekać nawet do dwóch tygodni. Zabieg warto powtarzać co pół roku.
Pierwszy botoks w życiu? O tym musisz wiedzieć!
Każdy zabieg, który odbywamy po raz pierwszy, wiąże się z obawami, wątpliwościami, czy niepewnością. Warto jednak pamiętać o tym, że toksyna botulinowa to bezpieczny preparat, lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje pod skórę twarzy jedynie niewielką jego ilość. Substancja ta w kontrolowany sposób dezaktywuje wybrane mięśnie twarzy odpowiedzialne za powstawanie zmarszczki lub bruzdy, którą chcemy wyeliminować. Organizm dobrze na nią reaguje, rzadko dochodzi do komplikacji. W niektórych przypadkach może pojawić się niewielki obrzęk lub zaczerwienienie twarzy, co całkowicie mija po upływie kilku godzin po zabiegu. Wciąż jednak należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz pamiętać o tym, czego nie wolno robić bezpośrednio po botoksie.
Botoks – Zasada nr 1
Po botoksie nie można się schylać i kłaść przez minimum 4 godziny
Przyjmuje się, że po botoksie nie wolno się położyć ani schylać przez minimum 4 godziny. W szczególności chodzi o to, aby w miarę możliwości nie pochylać głowy. W praktyce oznacza to, że po zabiegu najlepiej będzie skupić się na zajęciach wymagających od nas pozycji siedzącej. Z tego powodu często żartobliwie zalecamy naszym pacjentkom obejrzenie filmu w domu na wygodnym fotelu lub krześle. Oczywiście można wykonywać też inne czynności, niemniej jednak zaczytywanie się w książce lub przeglądanie social media na smartfonie z głową pochyloną ku dołowi nie jest wskazane.
Głównym powodem tego zalecenia jest fakt, że botoks „rozprowadza” się w skórze i w mięśniu. Chcemy mieć pewność, że rozprowadzi się w prawidłowy sposób i w prawidłowym kierunku.
Ponadto jeżeli po zabiegu pacjent/pacjentka zaśnie nie jest w stanie kontrolować pozycji snu oraz może nieświadomie ucisnąć obszar poddany zabiegowi.
Botoks – Zasada nr 2
Toksyna botulinowa – na efekty trzeba poczekać
Efekt działania botoksu rozwija się od 4 do 14 dni. Nie jest widoczny natychmiast, następuje stopniowo. U jednych pacjentów pełny efekt można zaobserwować bardzo szybko inni muszą być nieco bardziej cierpliwi. Co więcej, czasami u tego samego pacjenta efekt może być widoczny w różnym odstępie czasu.
Najszybciej działaniu toksyny botulinowej poddają się słabsze mięśnie, dlatego jeżeli wykonujemy zabieg na okolicy czoła i wokół oczu na początku może wydawać się nierównomierny. To jest zupełnie naturalne.
Pełny równomierny efekt unieruchomienia mięśni powinien być widoczny po 14 dniach.Jeżeli po tym czasie nadal widoczna jest ruchomość mięśni lub asymetria należy zgłosić się na kontrolę w celu dostrzyknięcia botoksu.
Botoks – Zasada nr 3
Przez 14 dni po botoksie nie wykonuj innych zabiegów kosmetycznych (np. na zmarszczki wokół oczu)
Okolica poddana zabiegowi nie powinna być masowana, dotykana ani poddawana innym zabiegom. Rozgrzanie skóry, działanie laserów lub fal radiowych może sprawić że toksyna nie zadziała. Nałożenie kwasu na podrażnioną iniekcjami skórę może dodatkowo podrażnić.
Dlatego uznajemy złotą zasadę – zrób sobie 14 dniową przerwę od innych zabiegów kosmetycznych.
Z czym zatem można połączyć botoks? Otóż z innymi zabiegami na twarz np. z wypełnieniem kwasem hialuronowym o ile nie obejmuje tego samego obszaru co korekcja toksyną, z mezoterapią igłową i tutaj obowiązuje ta sama zasada. Co najważniejsze, mezoterapię lub wypełnienie powinien wykonać ten sam lekarz, ponieważ to właśnie On najlepiej wie jakie obszary należy pominąć.
Botoks – Zasada nr 4
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej a lot samolotem
Bo botoksie nie wolno latać samolotem, odstęp od zabiegu do lotu powinien wynieść minimum 24 godziny. Zmiany ciśnienia podczas lotu mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie toksyny. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że ciśnienie podnosi również spożycie alkoholu, dlatego przez pierwszą dobę starajmy się tego unikać.
Botoks – Zasada nr 5
Ćwiczenia fizyczne a botoks. Zalecenia po zabiegu
Wielu pacjentów pyta, czy po zabiegu można ćwiczyć. Jak brzmi odpowiedź? Oczywiście, że tak… tylko nie od razu!
Po zabiegu przez 24 godziny pacjent nie powinien chodzić na siłownię, uprawiać intensywnego sportu, pływać, ani nawet doprowadzać do pocenia się skóry. W następnej dobie i kolejnych 7 dniach można uprawiać lekkie ćwiczenia fizyczne, a po tygodniu można wrócić do naturalnej aktywności sportowej.
Należy pamiętać, że toksyna botulinowa nie lubi wysokich temperatur. Częste korzystanie z sauny, solarium i opalania skróci efekty zabiegu.
Botoks – Zasada nr 6
Czy po botoksie można używać kosmetyków? To zależy!
W pierwszej dobie po wykonaniu botoksu zalecamy używanie łagodnych środków do mycia twarzy, unikanie uciskania i masowania skóry. Nie należy używać peelingów. Przez 24 godziny nie powinno się nawet wykonywać makijażu.
W kolejnych dobach można wrócić do dotychczasowej pielęgnacji skóry.
Postępuj zawsze według zaleceń Twojego lekarza
Podsumowując: czego nie wolno robić po botoksie? O czym należy bezwzględnie pamiętać?
- Nie należy intensywnie ćwiczyć.
- Nie przebywać w wysokich temperaturach (np. w saunie).
- Unikać peelingów, intensywnej pielęgnacji, masażu twarzy, a także makijażu.
- Bezpośrednio po botoksie nie wykonywać innych zabiegów medycyny estetycznej.
- Powstrzymać się przed lataniem samolotem.
- Nie spożywać alkoholu.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o botoksie zobacz film z zabiegu i posłuchaj wskazówek naszego lekarza: Korekcja zmarszczek botoksem