Ciasne i niedopasowane obuwie, a także inne czynniki zewnętrzne, mogą powodować ucisk palców u stóp… a w konsekwencji krwiaki podpaznokciowe. Ten problem związany jest nie tylko z dyskomfortem, bądź nawet dolegliwościami bólowymi, ale także z kwestiami estetycznymi. Płytka paznokcia zmienia kolor, a wówczas pojawia się niechęć do prezentowania swoich stóp np. na plaży. Jak pokonać wstydliwy problem? Najlepiej powierzyć go naszym specjalistom!
Na czym polega zabieg?
Podolog ogląda miejsce, w którym powstał krwiak podpaznokciowy, a następnie wykonuje delikatne nakłucie płytki lub jej bezpośredniej okolicy. W ten sposób odprowadzane są zebrane pod paznokciem krew oraz osocze. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny (poczujesz jedynie delikatne ukłucie), a czas jego trwania może zależeć od wielkości krwiaka podpaznokciowego.
Dla kogo jest zabieg?
Im szybciej zdecydujesz się na wykonanie zabiegu usuwania krwiaka podpaznokciowego, tym lepiej, dlatego warto zgłosić się do podologa ze świeżym urazem mechanicznym (do 3 dni od urazu).
Efekty zabiegu:
Jeśli doszło do urazu, na skutek którego powstał krwiak – nie zwlekaj z wizytą u podologa. Specjalista odbarczy dane miejsce, co znacznie przyspieszy proces gojenia.
Aleksandra Strzelecka, Podolog
Krwiak podpaznokciowy to klasyczny siniak, jednak umiejscowiony pod płytką paznokcia. Powstaje wskutek urazu mechanicznego – nagłego, jednorazowego zdarzenia (np. uderzenia, czy upadku ciężkiego przedmiotu na stopę), bądź długotrwałego i regularnego uciskania (np. chodzenia w zbyt ciasnym obuwiu). W zależności od rozległości oraz głębokości urazu, krwiak podpaznokciowy może wiązać się z pewną bolesnością, która jest powodowana naciskiem na uszkodzony paznokieć. Nie zawsze jednak ból towarzyszy takiemu urazowi. Czasem paznokieć po prostu ciemnieje, a nieestetyczna zmiana utrzymuje się nawet do kilku tygodni.
Przed zabiegiem nie należy stosować preparatów na odciski, ani też peelingów kwasowych (np. skarpetek złuszczających). Jeśli paznokieć z urazem jest pokryty lakierem, należy go delikatnie usunąć, aby krwiak podpaznokciowy był dobrze widoczny.
Pacjent zdejmuje obuwie, a lekarz przygotowuje do zabiegu miejsce, w którym znajduje się wylew krwi. Następnie wykonuje delikatne nakłucie płytki paznokciowej bądź skóry w bezpośrednim sąsiedztwie krwiaka (w zależności od indywidualnego przypadku). Przez niewielki otwór, krew oraz osocze odprowadzane są na zewnątrz. Cały zabieg trwa do 30 minut. Na zakończenie zakładany jest specjalny opatrunek, który zabezpiecza paznokieć przed ewentualnym zanieczyszczeniem lub zakażeniem.
Po przeprowadzeniu zabiegu usunięcia krwiaka podpaznokciowego podolog zakłada specjalny opatrunek przeciwbakteryjny. Należy unikać moczenia palca, na którym znajduje się opatrunek.
Zabiegu odbarczenia krwiaka podpaznokciowego nie możemy wykonać w momencie, gdy uraz jest kilkudniowy, a krew zgromadzona pod płytką skrzepła. Należy zatem pamiętać, by zgłosić się do nas maksymalnie do 3 dni od momentu, gdy uraz powstał. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są również choroby, w wyniku których zaburzona jest krzepliwość krwi (np. hemofilia).
Efektem zabiegu jest oczyszczenie przestrzeni pod płytką paznokciową z zalegającej krwi oraz przyspieszenie regeneracji, a także odzyskanie ładnego wyglądu paznokcia.
Nie, zabiegu nie trzeba powtarzać – jest on jednorazowy.
INFOLINIA
(58) 58 58 805
pn-pt: 8.00 – 20.00
sobota 8.00 – 15.00
Klinika Anti-Aging INVICTA
ul. Rajska 10, Gdańsk
(C.H. Madison, III piętro)