Rewitalizacja pochwy – czym jest i kto może się jej poddać?

Kobieta w swobodnej pozycji eksponującej dobre samopoczucie i pewność siebie

Zdrowie intymne kobiety wpływa na jej komfort życia i satysfakcję z aktywności seksualnej. To aspekty niezwykle istotne, zarówno w kontekście psychiki, jak i fizyczności pacjentki. Na skutek przebytych porodów, zmian hormonalnych lub w konsekwencji ciężkiej pracy fizycznej, niektóre kobiety zauważają u siebie poszerzenie pochwy, a także rozluźnienie i brak odpowiedniego napięcia jej mięśni. Chcąc odwrócić ten stan często decydują się na nieinwazyjny zabieg, jakim jest rewitalizacja pochwy. Na czym polega ta procedura? Do kogo jest ona skierowana? Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Na czym polega zabieg rewitalizacji pochwy?

Przez wiele lat kobiety, które wielokrotnie rodziły lub podejmowały się zajęć wymagających od nich dużego wysiłku fizycznego, przyjmowały konsekwencje tych działań (czyli zmiany w napięciu mięśni pochwy) za coś naturalnego i nieodwracalnego. Godziły się zatem również ze wszystkimi niekomfortowymi aspektami tego stanu. Dziś wiemy już jednak, że tzw. zespół luźnej pochwy to nie tylko problem estetyczny, czy funkcjonalny w kontekście choćby życia seksualnego. Jest to zaburzenie mogące mieć znaczenie dla statyki narządu rodnego. Dlatego też coraz więcej kobiet konsultuje swój stan ze specjalistami, w wyniku czego często otrzymują skierowanie na wykonanie serii zabiegów rewitalizujących pochwę.

Rewitalizacja pochwy (inaczej: obkurczanie pochwy) to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. W zależności od zastosowanej metody, procedura ma za zadanie pobudzić tkanki do intensywnej produkcji kolagenu i/lub obkurczyć już istniejące włókna. Efektem zabiegu jest uelastycznienie ścian pochwy, m.in. poprzez wzmocnienie struktury tkanek i zainicjowanie procesu ich przebudowy, który będzie trwał jeszcze długo po zakończeniu serii zabiegowej. Przywrócone zostanie prawidłowe napięcie i elastyczność pochwy, a ryzyko destabilizacji, czy nawet wypadania macicy, będzie zminimalizowane.

Metody i przebieg zabiegu rewitalizacji pochwy

Każdy zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej wykonywany w Klinice Anti-Aging poprzedza oczywiście konsultacja z lekarzem ginekologiem oraz dostarczenie przez pacjentkę wyniku badania cytologicznego wykonanego nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed datą planowanego zabiegu. Po wnikliwej analizie dolegliwości odczuwanych przez pacjentkę, lekarz kwalifikuje ją do zabiegu obkurczenia pochwy, który będzie wykonany jedną z dwóch dostępnych w naszej klinice metod.

Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarz oceni, która z nich będzie w danym przypadku odpowiednia. Wskazane może być także wykonanie zabiegu przy zastosowaniu obu tych metod łącznie. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki, rewitalizację pochwy można przeprowadzić stosując jedną z dwóch metod:

  • wprowadzenie w ścianki pochwy żelowej postaci kwasu hialuronowego – zabieg polega na ostrzyknięciu tkanek za pomocą ampułkostrzykawki z igłą na zasadzie mezoterapii. Kwas hialuronowy ma za zadanie dogłębnie nawilżyć, ujędrnić i zwiększyć objętość tkanek w wybranych partiach. Rewitalizacja pochwy kwasem hialuronowym wpływa także na większe uwrażliwienie okolic intymnych, co zdecydowanie poprawia zdolność odczuwania doznań podczas aktywności seksualnych;
  • zabieg laserowej rewitalizacji pochwy – polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera frakcyjnego. Procedura odbywa się na zasadzie radiofrekwencji mikroigłowej, a więc z wykorzystaniem właściwości fali magnetycznej o wysokiej częstotliwości. Mówimy wówczas o laserowej rewitalizacji pochwy. Efektem zabiegu jest zdecydowane zwiększenie napięcia tkanek, a błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna. Radiofrekwencja pobudza także tkanki do intensyfikacji produkcji włókien kolagenowych, a proces ten trwa jeszcze na kilka miesięcy po przeprowadzonym zabiegu zapewniając pacjentce długotrwałe efekty.

Rewitalizacja pochwy – zalecenia

Rewitalizacja pochwy wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co znacznie minimalizuje doznania bólowe i zwiększa komfort pacjentki. Czas trwania całej procedury nie przekracza zwykle 30 minut, ale jest to uzależnione od zakresu zabiegu i cech indywidualnych pacjentki.

Takie aspekty, jak ilość rekomendowanych zabiegów w serii, czy czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu, to także czynniki o charakterze indywidualnym, jednak przyjmuje się, że w zależności od sytuacji i stosowanej metody należy wykonać od minimum trzech do ośmiu zabiegów, a okres, w którym należy przestrzegać dodatkowych zaleceń wynosi od 2 do 4 tygodni.

Do zaleceń tych należy przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie higieny okolic intymnych, a także powstrzymanie się od podejmowania działań wiążących się z dużym wysiłkiem fizycznym. W tym okresie wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna. Po zabiegu rewitalizacji pochwy pacjentki nie wymagają hospitalizacji i mogą tego samego dnia wrócić do domu.

Dowiedz się więcej

Rewitalizacja pochwy

Poznaj szczegóły zabiegu w Klinice Anti-Aging INVICTA

SPRAWDŹ!

Do kogo skierowany jest zabieg rewitalizacji pochwy?

Zabieg rewitalizacji pochwy ze względu na pozytywne rezultaty zarówno w wymiarze estetycznym, funkcjonalnym, jak również zdrowotnym, może okazać się skuteczną terapią w przypadkach dolegliwości spowodowanych różnymi czynnikami. Komu zatem dedykowany jest zabieg? Przede wszystkim kobietom, które:

  • borykają się z zespołem luźnej pochwy (inaczej zespołem relaksacji pochwy), który skutkuje spadkiem napięcia i rozluźnieniem tkanek budujących ścianę pochwy, a także osłabieniem otaczających ją struktur. Zespołem luźnej pochwy mogą zostać dotknięte kobiety, które przebyły kilka porodów siłami natury, doznały urazów okołoporodowych, bądź powikłań związanych z zastosowaniem narzędzi wspomagających wydobycie dziecka z kanału rodnego, posiadają wrodzone zmiany w strukturze tkanki łącznej, bądź przeszły okres menopauzy (lub są w jego trakcie);
  • odczuwają rozluźnienie tkanek pochwy na skutek wahań masy ciała, gwałtownych zmian hormonalnych czy naturalnego procesu starzenia się;
  • walczą z nawracającymi infekcjami i chronicznymi upławami spowodowanymi zmianami w strukturze tkanek pochwy;
  • nie odczuwają satysfakcji z życia intymnego (pogorszenie doznań seksualnych);
  • odczuwają dyskomfort związany ze sferą okolic intymnych (wpływa na to głównie suchość pochwy),
  • cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu.

W odniesieniu do zabiegu rewitalizacji pochwy istnieją także określone przeciwwskazania uniemożliwiające lub odsuwające w czasie jego wykonanie. Należą do nich: niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, miesiączka, infekcje intymne i stany zapalne, aktywne choroby nowotworowe narządu rodnego, ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, zakażenie wirusami HIV, WZW, a także skłonności do powstawania bliznowców i przyjmowanie na stałe niektórych leków.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Rewitalizacja pochwy – jakie efekty?

Rewitalizacja pochwy ma za zadanie wzmocnić strukturę tkanek przedniej ściany pochwy, uelastycznić je, ujędrnić, jeżeli trzeba także zwiększyć ich objętość. Efekty rewitalizacji odczuwalne są często już po pierwszym zabiegu, jednak należy pamiętać, aby stosować się do zaleceń lekarza w kontekście ilości rekomendowanych zabiegów w serii. Pacjentki, które poddano rewitalizacji pochwy zauważają większą satysfakcję z życia seksualnego, ustanie chronicznych infekcji, zniwelowanie uczucia suchości w pochwie, a także wzrost jej nawilżenia i elastyczności. Zredukowane zostają także konsekwencje wysiłkowego nietrzymania moczu.

Każda kobieta dbająca o swoje zdrowie i wysoką jakość życia powinna zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie w kontekście estetycznym i terapeutycznym mogą zagwarantować jej zabiegi ginekologii estetycznej. Rewitalizacja pochwy to szansa dla wielu pacjentek na odzyskanie radości z życia seksualnego, pozbycie się problemu nawracających infekcji oraz wszelkich innych dolegliwości wynikających z utraty jędrności i elastyczności tkanek pochwy. Nie warto zatem odsuwać w czasie decyzji umówieniu się na konsultację z lekarzem specjalistą.