Labioplastyka – efekty, jakie możesz uzyskać

Kobieta siedząca w promieniach słońca, trzyma kubek w dłoniach

Zdrowie intymne to aspekt, o który powinna dbać każda troszcząca się o jakość swojego życia kobieta. Niekiedy jednak w budowie anatomicznej pacjentki pojawiają się czynniki utrudniające jej utrzymywanie miejsc intymnych w nienagannej kondycji, a nierzadko stanowią one także problem estetyczny będący źródłem frustracji i dyskomfortu psychicznego. Czynnikiem takim może być asymetria warg sromowych lub ich niepożądana przez pacjentkę wielkość lub kształt. Trwałą i skuteczną metodą korygowania tych nieprawidłowości jest labioplastyka. Co to za zabieg i jakie rezultaty można dzięki niemu uzyskać?

Jakie funkcje pełnią wargi sromowe?

Wargi sromowe mniejsze i większe wchodzą w skład zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Oprócz nich można wyróżnić tu: wzgórek łonowy, łechtaczkę oraz przedsionek pochwy. Wargi sromowe mają przede wszystkim za zadanie chronić te delikatne struktury przed uszkodzeniami, otarciami, a także infekcjami. Niestety, niekiedy zdarza się, że kształt, wielkość lub asymetria warg sromowych nie tylko nie pozwala im efektywnie pełnić tych funkcji, ale wręcz przyczynia się do częstszych stanów zapalnych i podrażnień. Wygląd warg sromowych mniejszych oraz większych jest kwestią bardzo indywidualną – nie każdy przypadek będzie się klasyfikował do przeprowadzenia zabiegu operacji warg sromowych. Każdą sytuację warto indywidualnie skonsultować z lekarzem.

Wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe mniejsze (łac. labia minora) są integralną częścią zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Tworzą je delikatne fałdy skóry. Chronią one delikatny napletek łechtaczki, ale także wejście do pochwy i cewki moczowej, zapobiegając przedostawaniu się do wewnątrz ciała drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, co jest kluczowe w zapobieganiu infekcjom. Podczas pobudzenia seksualnego, tkanki warg sromowych mniejszych puchną i stają się bardziej wrażliwe dzięki zwiększonemu przepływowi krwi, co przyczynia się do odczuwania większych doznań seksualnych. Są także odpowiedzialne za utrzymanie wilgotności w okolicach intymnych, co jest ważne zarówno dla codziennego komfortu, jak i zdrowia seksualnego, a także ułatwia stosunek płciowy poprzez zapewnienie naturalnego nawilżenia.

Wargi sromowe mniejsze odgrywają również rolę w procesie oddawania moczu, pomagając kierować strumieniem moczu. Dodatkowo, działają jak rodzaj amortyzatora, chroniąc bardziej wrażliwe struktury genitalne przed urazami.

Przerost warg sromowych mniejszych może sprawiać, że będą one wystawały spod warg sromowych większych, co przyczyni się do dyskomfortu, skłonności do otarć naskórka oraz narażenie na infekcje intymne.

Wargi sromowe większe

Wargi sromowe większe (łac. labia majora) stanowią ważny element zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Są to obszerne fałdy skórne, które otaczają wargi sromowe mniejsze oraz inne struktury genitalne, w tym wejście do pochwy. Ich wygląd, podobnie jak w przypadku warg sromowych mniejszych, różni się w zależności od indywidualnych cech każdej kobiety i może ulegać zmianom z wiekiem lub po porodzie.

Dzięki swojej budowie i położeniu, wargi sromowe większe tworzą naturalną barierę ochronną dla delikatniejszych struktur (warg sromowych mniejszych, cewki moczowej, wejścia do pochwy). Dodatkowo, wargi sromowe zawierają tkankę tłuszczową, która przyczynia się do ich objętości i kształtu, zapewniając amortyzację i ochronę podczas aktywności takich jak chodzenie, bieganie czy stosunek seksualny. Ta warstwa tłuszczu, w połączeniu z włosami łonowymi, które często pokrywają wargi sromowe większe, pomaga również w regulacji temperatury okolic intymnych, co jest ważne dla ogólnego zdrowia.

Kształt warg sromowych większych jest kwestią indywidualną, zależy m.in. od czynników genetycznych. Duże wargi sromowe nie zawsze stanowią wskazanie do operacji warg sromowych. Labioplastyka będzie jednak wskazana w przypadku, gdy wargi sromowe są źródłem dyskomfortu podczas codziennych aktywności, bądź też powodują dyskomfort estetyczny.

ginekologia-estetyczna

Asymetria warg sromowych mniejszych i większych – czynniki

Jak już wspomnieliśmy, zarówno przerośnięte wargi sromowe mniejsze, jak i nieprawidłowości w budowie warg sromowych większych może przyczyniać się do odczuwalnych przez pacjentkę dolegliwości lub dyskomfortu. Jednak jakie czynniki sprawiają, że u niektórych pacjentek dochodzi do przerostu lub asymetrii warg sromowych? Bardzo często ich kształt i wielkość determinowane są genetycznie, jednak istnieje sporo aspektów, które w różnych okresach życia kobiety mogą powodować zmiany w budowie anatomicznej warg sromowych. Należą do nich między innymi:

  • urazy i utrata elastyczności podczas przebytych porodów (uszkodzenia tkanek, przerwanie ciągłości tkanek, nieprawidłowy proces gojenia po nacięciach wykonanych w trakcie porodu);
  • wiotczenie tkanek związane z naturalnym procesem starzenia się;
  • przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna;
  • przyjmowanie hormonów androgennych;
  • nawracające stany zapalne i infekcje w okolicach sromu;
  • przewlekłe stany zapalne jako konsekwencja nietrzymania moczu;
  • nieprawidłowości w kształtowaniu się narządów płciowych w życiu płodowym.

Co to jest labioplastyka?

Przerost oraz asymetria warg sromowych mogą w znacznym stopniu obniżać jakość życia kobiety. Od wspomnianych już nawracających infekcji i otarć, poprzez brak możliwości wykonywania określonych aktywności fizycznych i trudności w życiu seksualnym, na względach natury estetycznej kończąc. Z powyższych względów wiele kobiet dotkniętych opisywanym problemem szuka specjalistycznej pomocy na drodze do uzyskania pożądanego kształtu i wielkości warg sromowych.

Jedną z najskuteczniejszych metod korekcji w tym obszarze, jest labioplastyka, która polega na chirurgicznej redukcji asymetrii warg sromowych lub/i nadaniu im odpowiedniego kształtu oraz wielkości poprzez ich powiększenie lub zmniejszenie. Możliwe jest także nadanie tkankom odpowiedniej objętości i jędrności. W Klinice Anti-Aging INVICTA labioplastyka wykonywana jest z wykorzystaniem innowacyjnego noża radiochirurgicznego. Narzędzie to umożliwia niezwykłą precyzję i dokładność – cechy niezwykle ważne podczas plastyki warg sromowych.

Zanim pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu, musi przejść lekarską konsultację oraz dostarczyć wynik badania cytologicznego wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zabiegiem. Dodatkowo lekarz zleca wykonanie badań, do których należą: szczegółowe badania ginekologiczne, morfologia ogólna, cukier, HIV, przeciwciała anty HCV, układ krzepnięcia. Labioplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a lekarz może wykorzystać jedną z poniższych metod korekcji warg sromowych mniejszych lub większych:

  • labioplastyka techniką klasyczną polegająca na wykonaniu cięcia wzdłuż warg sromowych mniejszych celem redukcji nadmiaru tkanki;
  • labioplastyka techniką klina, która polega na wycięciu z warg sromowych części tkanek w kształcie trójkąta i następnie zszyciu pozostałych fragmentów ze sobą;
  • labioplastyka techniką fenestracji pozwalająca zachować środkowe, unerwione części warg sromowych przy jednoczesnej redukcji ich wielkości i korekcji kształtu.

Labioplastyka warg sromowych wybraną metodą, którą zdecyduje się zastosować lekarz, uzależniona jest od rodzaju problemu anatomicznego, z którym boryka się pacjentka. Zazwyczaj jednak dąży się do uzyskania maksymalnych efektów estetycznych przy minimalnej ingerencji w unerwienie tkanek i zredukowaniu widoczności blizn. Labioplastyka wykonana indywidualnie dobraną techniką zapewni najlepsze efekty przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia powikłań.

Dowiedz się więcej

Labioplastyka

Poznaj szczegóły zabiegu w Klinice Anti-Aging INVICTA

SPRAWDŹ!

Labioplastyka – wskazania i przeciwskazania do zabiegu

Labioplastyka warg sromowych to dla wielu kobiet przepustka do życia bez dyskomfortu, bólu, a także wstydu będącego konsekwencją nieakceptowalnego przez nie wyglądu miejsc intymnych. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak również w odniesieniu do labioplastyki istnieją określone wskazania predestynujące pacjentki do kwalifikacji do tego zabiegu. Wśród tych wskazań należy wymienić:

  • asymetrię warg sromowych będącą następstwem uwarunkowań genetycznych lub czynników wtórnych;
  • anatomiczny przerost (inaczej hipertrofię) warg sromowych mniejszych;
  • nawracające infekcje, otarcia, stany zapalne i odczucia bólowe będące konsekwencją nieodpowiedniego rozmiaru warg sromowych;
  • trudności w wykonywaniu określonych aktywności fizycznych (bieganie, jazda na rowerze itp.);
  • niesatysfakcjonujące życie seksualne wynikające pośrednio lub bezpośrednio z nieprawidłowości w anatomicznej budowie warg sromowych;
  • estetyczny dyskomfort wywołany wyglądem miejsc intymnych.

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu labioplastyki wymienia się natomiast zazwyczaj takie aspekty, jak:

  • stany zapalne, infekcje bakteryjne i grzybicze narządów płciowych;
  • choroby nowotworowe, szczególnie te przebiegające w obrębie układu moczowo-płciowego;
  • zaburzenia krzepnięcia;
  • czas menstruacji, ciąży i karmienia piersią;
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanych podłożu.

W przypadku, gdy nie jesteś pewna, czy labioplastyka jest zabiegiem dla Ciebie – warto indywidualnie skonsultować się z lekarzem.

Labioplastyka – efekty

Zdecydowana większość pacjentek po zabiegu labioplastyki odczuwa znaczną poprawę jakości życia, co stanowi najlepsze potwierdzenie skuteczności tej procedury. Dzięki labioplastyce można nadać wargom sromowym kształt oraz wielkość, jakie odpowiadają pacjentce. Rezultatem tego będzie poprawa życia seksualnego, powrót do ulubionych aktywności fizycznych, a także uwolnienie od problemu nawracających infekcji, otarć i towarzyszącego im bólu. Estetyka miejsc intymnych po zabiegu labioplastyki ulega zdecydowanej poprawie, a w wielu przypadkach tkanki odzyskują także utraconą objętość i jędrność. Do osiągnięcia tych efektów wystarczy jeden zabieg.

Umów wizytę

Zarezerwuj wizytę już dziś!

Oddzwonimy, by ustalić wygodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami

Labioplastyka warg sromowych – jakich zaleceń przestrzegać po zabiegu?

Po zabiegu labioplastyki pacjentka może od razu wrócić do domu. Korekta kształtu warg sromowych nie wymaga hospitalizacji. W trakcie operacji warg sromowych wykorzystuje się szwy wchłanialne, zatem nie obowiązuje dodatkowy dyskomfort związany z usuwaniem szwów.

Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. O czym należy pamiętać? W tym czasie zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, a przez kilka tygodni bezpośrednio po zabiegu stosowanie łagodnych środków myjących i zachowanie szczególnie restrykcyjnych zasad higieny. Polecana jest także w razie potrzeby aplikacja środków miejscowo odkażających i okładów chłodzących. Trzeba także pamiętać o zakładaniu wygodnej bielizny i powstrzymaniu się od jazdy na rowerze czy innych rodzajów aktywności fizycznej.

W okresie pooperacyjnym nie zalecamy noszenia obcisłych ubrań, ponieważ może to powodować dyskomfort. W przypadku, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe – można użyć leków przeciwbólowych lub kompresów. Po zabiegu labioplastyki lekarz prowadzący wskaże, kiedy należy odbyć wizyty kontrolne oraz przedstawi szczegółowe zalecenia.

Przestrzeganie tych zaleceń z pewnością się opłaci i po kilku miesiącach od zabiegu labioplastyka efekty zapewnią zupełnie inną, lepszą jakość życia.