Dbanie o młody wygląd twarzy jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wynika to przede wszystkim z większej dostępności preparatów spowalniających starzenie się skóry, a także wzrostu świadomości dotyczącej istotności regularnej pielęgnacji w tym procesie. Zdarza się niestety, że oznak upływu czasu nie da się do końca zniwelować, zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne, skóra traci gęstość, a owal twarzy opada. Wówczas z pomocą przychodzą rozwiązania specjalistyczne, oferowane w gabinetach medycyny estetycznej. Jednym z nich jest lifting, który jeszcze do niedawna kojarzył się jedynie z inwazyjnym, chirurgicznym naciąganiem skóry. Obecnie pacjenci mają jednak dużo większy wybór w tym zakresie. Czym jest lifting twarzy i jakie są jego rodzaje?
Lifting twarzy – na czym polega?
Stopniowy zanik włókien kolagenowych w skórze sprawia, że już po 25 roku życia na twarzy mogą być dostrzegalne pierwsze oznaki starzenia. Najczęściej jednak utrata gęstości skóry i jej zwiotczenie w okolicach żuchwy pojawia się u osób, które ukończyły 40 rok życia. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż na tempo zaniku kolagenu i elastyny w skórze wpływa wiele indywidualnych czynników takich, jak sposób pielęgnacji, predyspozycje genetyczne, czy ekspozycja na promienie słoneczne. Tym niemniej nawet najbardziej skrupulatne dbanie o cerę, często nie jest w stanie zapobiec naturalnym procesom, w wyniku których owal twarzy zmienia się, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne i zaczynają pojawiać się we wszystkich partiach twarzy. W takich sytuacjach, wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy i po kwalifikacji lekarskiej poddaje się inwazyjnemu bądź nieinwazyjnemu liftingowi twarzy.
Termin “lifting” pochodzi od angielskiego czasownika lift, oznaczającego unoszenie, podnoszenie, dźwiganie. W języku potocznym często używany jest w odniesieniu do działania mającego na celu polepszenie jakości lub wyglądu określonego obiektu. W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej lifting twarzy obecny jest od lat i choć metody jego przeprowadzania ewoluują wraz z rozwojem tych dziedzin, to nadal z założenia oznaczają naciągnięcie i uniesienie skóry twarzy, niekiedy z częściowym usunięciem jej nadmiaru. Lifting ma na celu poprawienie rysów twarzy, przywrócenie jej naturalnego i pożądanego owalu, a także wygładzenie zmarszczek występujących w różnych jej partiach.
Rodzaje liftingu twarzy – czym się różnią?
Podstawową klasyfikacją rozróżniającą rodzaje liftingu twarzy, jest podział tych zabiegów na inwazyjne i nieinwazyjne. Okazuje się bowiem, że formą liftingu, znaną i stosowaną w chirurgii plastycznej od lat, jest zabieg wymagający znacznej ingerencji w powłoki skóry. Daje on spektakularne efekty, ale wymaga także poddania pacjenta dość długotrwałej, często bolesnej rekonwalescencji. Z tych względów specjaliści z zakresu medycyny estetycznej opracowali kilka innych, mniej inwazyjnych zabiegów liftingujących. Dają one świetne efekty, nie powodując jednocześnie konieczności rezygnacji z codziennych zajęć przez kolejne dni po zabiegu.
Do każdej z powyższych procedur, bez względu na jej inwazyjność niezbędna jest oczywiście szczegółowo przeprowadzona kwalifikacja lekarska, która nie tylko dobierze odpowiedni rodzaj zabiegu, ale także zdiagnozuje ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Należy bowiem pamiętać, że każdorazowa ingerencja w powłoki skórne może stanowić w niektórych przypadkach zbyt duże obciążenie dla organizmu pacjenta lub powodować niepożądane skutki uboczne.
Inwazyjny lifting twarzy – jak przebiega?
Zabiegiem, który najczęściej kojarzony jest przez pacjentów z pojęciem liftingu twarzy, jest chirurgiczne naciągnięcie skóry w kierunku “w górę i do tyłu”. W tym celu chirurg plastyk nacina skórę wzdłuż linii włosów, na skroniach, za oraz przed uszami i tak ustala jej nowe położenie, aby przywrócić twarzy pożądany owal. Najczęściej w wyniku takiego działania wyodrębniony zostaje nadmiar skóry, który musi zostać poddany usunięciu. Celem ukrycia faktu przeprowadzenia zabiegu chirurg plastyk zakłada bardzo cienkie szwy w miejscach, w których po wygojeniu ran, blizny będą właściwie niewidoczne. Trzeba jednak pamiętać, że na docelowe efekty chirurgicznego liftingu twarzy czeka się nawet pół roku, w zależności od tempa regeneracji skóry i zanikania opuchlizny.
Niewątpliwą zaletą liftingu chirurgicznego, jest trwałość uzyskanych w wyniku jego przeprowadzenia rezultatów. Jeżeli nie pojawią się wskazania do wykonania ewentualnych poprawek, to zazwyczaj zabiegu nie trzeba powtarzać nawet przez kilkanaście kolejnych lat. Wszystko zależy jednak oczywiście od indywidualnych predyspozycji pacjenta i utrzymywania przez niego odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej po zabiegu. To, co warto wiedzieć odnośnie przebiegu liftingu chirurgicznego to fakt, że jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym i w związku z tym nie każdy pacjent może zostać do niego zakwalifikowany. W kontekście tego rodzaju liftingu trzeba mieć także na uwadze, że rekonwalescencja po zabiegu może być długa i uciążliwa dla pacjenta.
Nieinwazyjne metody liftingu twarzy – jakie?
Modelowanie rysów twarzy to jedna z kategorii medycyny estetycznej, która cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów. Samodzielne dbanie o dobrą kondycję cery, w pewnym momencie przestaje być niestety wystarczające, a oznaki utraty gęstości skóry i zaniku włókien kolagenowych uwidaczniają się między innymi w zaburzonym owalu twarzy. Najczęściej mówi się w tym kontekście o zwiotczałej skórze gromadzącej się w okolicach żuchwy oraz o opadających kącikach oczu, nadających twarzy smutny wygląd i postarzających ją. Odwrócenie konsekwencji tych procesów można uzyskać dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej w zakresie różnych metod nieinwazyjnego liftingu twarzy. Należą do nich między innymi takie zabiegi, jak:
- Zabieg liftingujący owal twarzy nićmi PDO– jednym z najskuteczniejszych zabiegów liftingujących w ramach medycyny estetycznej jest zabieg z wykorzystaniem nici PDO (polidioksanowych). Polega on na wprowadzeniu poprzez cienkie kaniule kilku nici (najczęściej symetrycznie) po obu stronach twarzy lub na przykład podbródka. Materiał, z którego wykonane są nici to całkowicie bioabsorbowalna substancja, wykorzystywana w medycynie estetycznej od wielu lat. Zabieg pozwala unieść i konturować rysy twarzy w pożądany sposób. Polidioksanon natomiast stymuluje tkanki do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, co gwarantuje pogłębianie się efektów zabiegu jeszcze przez kilka tygodni po jego przeprowadzeniu. Lifting twarzy nićmi PDO wykonuje się w znieczuleniu miejscowym;
- Dyskretny lifting kącików oczu i ust nićmi PDO– lifting nie musi obejmować całej twarzy, ale na przykład poszczególne jej elementy, których delikatne uniesienie pozwoli osiągnąć pożądany przez pacjenta efekt. Chodzi tu przede wszystkim o opadające kąciki oczu oraz ust, nadające twarzy smutny wygląd i pogłębiające optycznie objawy starzenia się skóry. Celem wykonania dyskretnego liftingu łuków brwiowych czy kącików ust, również stosuje się właściwości nici PDO. Podobnie jak w przypadku modelowania całego owalu twarzy, także ten zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a jedynymi aspektami rekonwalescencji mogą być zasinienia i delikatny obrzęk;
- Lifting wolumetryczny (wolumetria) – zabieg ten wykonuje się poprzez wstrzyknięcie w głębokie warstwy skóry specjalnej odmiany kwasu hialuronowego, która jest gęstsza od standardowych wypełniaczy. Dzięki punktowemu działaniu można aplikować kwas w wybrane partie twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które utraciły jędrność. W trakcie wolumetrii można unieść opadające policzki, wymodelować linię żuchwy i podbródka, a także zniwelować tzw. “dolinę łez” i mniejsze zmarszczki. Zabieg wolumetrii wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, co pozwala na właściwie całkowite zredukowanie dyskomfortu. Efekty utrzymują się zazwyczaj ok. 18 miesięcy, a rekonwalescencja sprowadza się do oczekiwania na redukcję zasinienia w ostrzykiwanych partiach twarzy.
Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia liftingu twarzy
Zabieg liftingu twarzy przeznaczony jest w szczególności dla cer dojrzałych o widocznej utracie gęstości i jędrności, a także zaburzonym owalu twarzy. Wskazaniami do wykonania zabiegu jest także nagromadzenie się wiotkiej skóry w okolicach żuchwy lub/i podbródka, jak również w kącikach oczu, łukach brwiowych i kącikach ust. Niekiedy lifting twarzy wykonuje się także w przypadku pacjentów powypadkowych, będących po przeszczepach, czy poparzeniach. Kwalifikację do zabiegu o określonej inwazyjności przeprowadza za każdym razem lekarz, który ocenia, jaki rodzaj liftingu będzie w przypadku danego pacjenta najbardziej skuteczny.
Lifting twarzy, jak każdy zabieg naruszający powłoki skórne może wiązać się z określonymi przeciwwskazaniami do jego wykonania. Oczywiście największe obostrzenia dotyczą chirurgicznego liftingu, gdyż jest on najbardziej inwazyjny i wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Do przeciwwskazań w tym przypadku należy ciąża i karmienie piersią, choroba nowotworowa lub autoimmunologiczna, cukrzyca, choroby zakrzepowo-zatorowe, czy choroby układu oddechowego. W przypadku mniej inwazyjnego liftingu wolumetrycznego przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być uczulenie na kwas hialuronowy lub jakikolwiek inny składnik podawanego preparatu, a także bielactwo, epilepsja, czy łuszczyca. Lifting nićmi PDO może być dodatkowo niebezpieczny dla osób cierpiących na infekcję bądź inne schorzenia skórne. Oczywiście, każdorazowo o kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz prowadzący.