Promienna, wypoczęta twarz bez oznak zmęczenia, to ideał estetyczny, do którego dąży obecnie wiele osób dbających o swój wygląd. Niestety, życie w biegu, chroniczne zmęczenie, stres i zła dieta, które wpisują się w dzisiejszą cywilizację, nie do końca sprzyjają osiągnięciu tego celu. Oprócz poszarzałej, często odwodnionej cery, defektem, z którym coraz częściej zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni, są cienie pod oczami, zwane także ze względu na swoją barwę – sińcami. Dlaczego właściwie powstają? Jak zniwelować cienie pod oczami? Jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą w tym pomóc?
Cienie pod oczami – jak powstają i dlaczego?
Cienie pojawiające się pod oczami to przypadłość wielu osób. Co ciekawe, ich powstawanie nie musi być wcale związane z wiekiem, czy stanem zdrowia. Często zasinienia pod oczami można obserwować u dzieci, a także młodych, zupełnie zdrowych osób. Sińce te mogą przybierać kolor szary, fioletowy, a także wpadać w tony żółto-niebieskie. W jaki sposób dochodzi do uwidocznienia podobnego zabarwienia po dolną powieką? Najczęściej jest to spowodowane zastojem limfy, który towarzyszy zmęczeniu, niewyspaniu, a także odwodnieniu. Dodatkowo, cienie pod oczami mogą być uwarunkowane genetycznie, gdyż grubość skóry w tym miejscu, a także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i sieci naczyń krwionośnych, jest dziedziczne. Może się zatem okazać, że jeżeli matka bądź ojciec mają cienką skórę pod oczami i płytko umiejscowione pod nią żyłki, to ich dzieci również zostaną obdarzone takim aspektem estetycznym.
Cienie bądź sińce pod oczami często stanowią jedynie cechę osobniczą i nie wskazują na żadne poważniejsze podłoże ich występowania. Jeżeli jest tak w istocie, to jedynie od osoby posiadającej taką cechę zależy, czy będzie ona chciała ją w jakiś sposób zniwelować, bądź ukrywać np. za pomocą makijażu. Jeżeli jednak obecności sińców pod oczami towarzyszą objawy ze strony organizmu, które mogą zwiastować, że dzieje się z nim coś niepokojącego, to warto skontrolować swój stan zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele mniej lub bardziej poważnych schorzeń manifestuje się na naszej skórze i bynajmniej nie stanowią one wówczas jedynie defektu estetycznego.
Sińce pod oczami – jakie choroby mogą je powodować?
Zanim zaczniemy poszukiwać najlepszej metody na zniwelowanie bądź ukrycie cieni pod oczami, warto zorientować się w przyczynie ich występowania. Może się bowiem okazać, że jeżeli ich podłożem nie jest genetyka, to często zwiastują mniej lub bardziej poważne schorzenia toczące się w naszym organizmie. Zaburzenia zdrowotne, których objawem mogą być cienie lub zasinienia pod oczami, to między innymi:
- niedożywienie lub/i odwodnienie (braki witamin, minerałów);
- atopowe zapalenie skóry – AZS;
- pasożyty przewodu pokarmowego;
- alergiczne zapalenie spojówek;
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa;
- anemia;
- dermatomyositis;
- cukrzyca;
- nadciśnienie;
- choroby nerek, wątroby, śledziony;
- niedoczynność i zapalenie tarczycy.
Wiele z tych chorób powoduje zastoje krwi żylnej, obrzęki, utratę kolagenu w skórze, rozrost komórek tłuszczowych, a także zmniejszenie grubości skóry pod oczami. Ważne, aby nie lekceważyć zasinień wokół oczu, szczególnie jeśli pojawiają się nagle i nie stanowią cechy dziedzicznej obecnej na naszej twarzy “od zawsze”.
Jak zniwelować cienie pod oczami domowymi sposobami?
Bardzo często po przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowia okazuje się, że cienie pod oczami nie mają z nim właściwie nic wspólnego i są zwyczajnie elementem naszej urody. W związku z tym, że zasinienia zazwyczaj sprawiają, iż twarz przybiera wygląd zmęczonej, bądź wskazuje na paradoksalnie na zły stan zdrowia, wiele osób borykających się z tym defektem estetycznym, stara się go ukryć lub zniwelować. Nie bez przyczyny jednym z najlepiej sprzedających się kosmetyków ostatnich lat, jest korektor pod oczy. Producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych formuł mających zapewnić doskonałe ukrycie cieni, a jednocześnie pielęgnację delikatnego obszaru pod oczami. Wielu osobom zależy jednak na takim zniwelowaniu widoczności sińców, aby ukrywanie ich pod makijażem nie było konieczne. Wówczas mogą oni zastosować jedną z domowych metod redukowania cieni pod oczami. Należą do nich między innymi:
- kremy rozjaśniające okolice pod oczami – preparaty te posiadają zazwyczaj gęstą, bogatą konsystencję, która ma za zadanie odżywić, dotlenić i rozświetlić delikatną skórę pod oczami, a także poprawić mikrokrążenie. W ich składzie często znajdują się takie substancje, jak witamina C, kolagen, antyoksydanty, wyciągi z owoców i ziół, minerały;
- okłady na okolice oczu – w redukcji opuchlizny i usprawnieniu przepływu limfy pod oczami polecane jest stosowanie zimnych okładów z lodu, świeżego ogórka bądź czarnej herbaty. Oczywiście jest to działanie doraźne, które nie zniweluje cieni pod oczami w dłuższej perspektywie;
- masaże okolic oczu – niezwykle pomocne w poprawie kondycji skóry pod oczami oraz usprawnieniu mikrokrążenia i przepływu limfy w tym miejscu, mogą się okazać regularne masaże przy użyciu palców bądź zimnych masażerów wykonanych z metalu lub kamienia.
Profesjonalne zabiegi na cienie pod oczami
Większość domowych metod na zniwelowanie cieni pod oczami ma działanie doraźne. Oznacza to, że nie można przypisać im skuteczności w dłuższej perspektywie, a w przypadku występowania predyspozycji do zasinień pod oczami, przy zastosowaniu jedynie domowych metod pielęgnacji, będą one sukcesywnie nawracać. Medycyna estetyczna postanowiła wyjść naprzeciw temu stosunkowo powszechnemu problemowi estetycznemu i opracować rozwiązania pozwalające zniwelować cienie pod oczami z większą skutecznością. W zależności od zdiagnozowania podłoża występowania zasinień w konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, specjalista dobiera najlepszą metodę redukcji cieni. W ramach profesjonalnych zabiegów w tym obszarze można wyróżnić takie procedury, jak:
- redukcja cieni pod oczami kwasem hialuronowym – zabieg ten opiera się na wypełnieniu naturalnego zagłębienia pod oczami zwanego “doliną łez” kwasem hialuronowym. Dzięki temu uzyskuje się natychmiastowy efekt redukcji zasinienia, który utrzymuje się zwykle od 6 do 8 miesięcy. Zabieg redukcji cieni pod oczami kwasem hialuronowym wykonuje się przy użyciu bardzo cienkich igieł (kaniuli) oraz z wykorzystaniem znieczulenia, co czyni całą procedurę właściwie bezbolesną. Bardzo ważny jest także fakt, że dzięki zabiegowi uzyskuje się niezwykle naturalny i dyskretny efekt przy jednoczesnym wyraźnym odmłodzeniu twarzy i redukcji oznak zmęczenia;
- korekcja powiek– dobrym sposobem na zniwelowanie cieni pod oczami może się okazać plastyka dolnej powieki, np. z wykorzystaniem urządzenia Plasma IQ. Zabieg ten jest niezwykle precyzyjny i pozwala działać na niewielkich obszarach. Poprzez wygenerowanie kilkuset, drobnych mikrouszkodzeń termicznych, zabieg pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze, wpływając pozytywnie na wygląd całego obszaru pod oczami. Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są już po około 14 dniach, a skóra pod oczami staje się gęstsza, grubsza i bardziej elastyczna;
- laserowe odmładzanie okolic oczu – choć zabiegi w okolicach oczu z użyciem lasera zwykle skierowane są do osób chcących spłycić pojawiające się w tym miejscu zmarszczki, to mogą one również zadziałać pozytywnie na ogólną kondycję skóry pod oczami. Zasada działania jest tu podobna, co w przypadku zabiegu z użyciem plasmy. Laser tworzy na powierzchni skóry setki mikrouszkodzeń, które pobudzają ją do produkcji kolagenu i elastyny, co naturalnie wpływa na poprawę grubości i jędrności skóry pod oczami.
- Mezoterapia pod oczy – zabieg polegający na wygenerowaniu setek mikronakłuć, które pozwalają na lepszą penetrację skóry przez składniki aktywne zawarte w specjalistycznych preparatach. Mezoterapia pod oczy jest szczególnie skuteczna w redukcji cieni i sińców pod oczami, ponieważ zabieg ten poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórkowy. Lekarz medycyny estetycznej przed przeprowadzeniem zabiegu dobiera ilość i stężenie składników aktywnych tak, aby dopasować je do potrzeb skóry pacjenta i uzyskać tym samym możliwie najlepsze efekty.
Jak zapobiegać sińcom pod oczami?
Wiele aspektów życia codziennego może wpływać na kondycję naszej skóry, w tym tej pod oczami. Jeśli dodatkowo występują predyspozycje do powstawania cieni i zasinień w tej okolicy, to tym sumienniej należy podejmować działania prewencyjne. Jak zapobiegać sińcom pod oczami? Przede wszystkim dbać o szeroko rozumiany zdrowy tryb życia. Wdrożyć odpowiednią dietę, bogatą w witaminy, mikro i makroelementy, nawadniać organizm, a także zapewnić mu odpowiednią dawkę snu. Dodatkowo, w profilaktyce cieni pod oczami pomocne będzie unikanie używek wpływających na pogorszenie się ogólnego stanu cery. Wszelkie działania zapobiegawcze połączone z dobrze dobranymi zabiegami pielęgnacyjnymi oraz profesjonalnymi przyczynią się z pewnością do znacznego zredukowania problemu cieni pod oczami i pozwolą cieszyć się promienną, wypoczętą skórą bez oznak zmęczenia.