Blizny posiada większość osób. Źródłem jednych są przebyte zabiegi czy operacje, inne natomiast mogą być wynikiem nieszczęśliwych wypadków. Łączy je jedno – opowiadają historię każdego z nas i są fizycznym dowodem na to, z czym musieliśmy zmierzyć się w przeszłości. Dla wielu jednak osób, blizny mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet wstydu i stanowić barierę w codziennym życiu. Na szczęście istnieją skuteczne i nowoczesne metody usuwania blizn. Jakie?
Czym są blizny?
Mniejszą lub większą bliznę posiada większość z nas. Powstają one dzięki naturalnym procesom gojenia się ran spowodowanych urazem bądź zabiegiem chirurgicznym. Przy czym, to w jaki sposób przebiegać będzie ten proces, w dużej mierze zależy od destrukcji poszczególnych warstw skóry i tkanki podskórnej. Wpływ na to ma również, to czy nie nastąpią zaburzenia, na którymś z poszczególnych etapów gojenia się rany – hemostazy, procesu zapalnego, proliferacji i remodelowania. Ponadto, to jak ostatecznie wyglądać będzie blizna zależy także od takich czynników jak: lokalizacja obrażeń, rodzaj urazu (oparzenie, skaleczenie, cięcie, czy zmiażdżenie), wiek, geny, płeć, pochodzenie etniczne oraz indywidualne skłonności do bliznowacenia.
W przypadku blizn, uszkodzona tkanka lub skóra zostają zastąpione przez nową tkankę z włóknami kolagenu, które początkowo ułożone są przypadkowo i dopiero później się porządkują. Niestety, zarówno struktura, jak i jej kolor wyróżniają się na tle pozostałej, zdrowej skóry. Powierzchowne części blizny są od niej znacznie cieńsze. Pozbawione są również gruczołów potowych i łojowych, włosów oraz komórek produkujących melaninę, przez co większość blizn jest jaśniejsza niż pozostała część ciała.
Jakie są rodzaje blizn?
Blizny klasyfikuje się biorąc pod uwagę różne czynniki. Najczęściej dzieli się je ze względu na pochodzenie, czas powstania oraz na wygląd. Pierwszą grupę stanowią blizny pooparzeniowe, pooperacyjne i po cesarskim cięciu. Drugą, blizny niedojrzałe (są czerwone i lekko wypukłe, mogą powodować uczucie ściągnięcia skóry, świąd, a nawet ból) i blizny dojrzałe, które w prawidłowym procesie gojenia przybierają jasną barwę i są miękkie w dotyku. Natomiast w przypadku podziału ze względu na wygląd, wyróżnia się:
- blizny przerostowe (hipertroficzne) – powstają najczęściej w wyniku przedłużającego się procesu gojenia rany, który spowodowany może być jej złą pielęgnacją (np. brakiem odpowiedniego opatrunku lub wdania się zakażenia). Blizny te są pogrubiałe i czerwone, pozostają jednak w ramach skóry;
- blizny zanikowe (atroficzne) – powstają głównie gdy proces gojenia rany jest zakłócony poprzez niewystarczającą produkcję włókien tkanki łącznej w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej. Polegają one na obecności zagłębień w skórze, które z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Mogą charakteryzować się różną głębokością i kształtem (najczęściej jest on jednak okrągły). Do blizn zanikowych zalicza się także rozstępy;
- blizny keloidowe (bliznowce) – ich powstanie związane jest z nadmierną produkcją kolagenu, który pojawia się przy okazji skaleczeń. W odróżnieniu od blizn przerostowych, zawsze przekraczają one początkową linię zranienia i powiększają się z upływem czasu (nie wykazują także tendencji do samoistnego spłaszczenia i cofania się). Bliznowce zazwyczaj mają nieregularny kształt oraz fioletową lub czerwoną barwę. Mogą tworzyć się w różnym wieku, najczęściej jednak występują u osób między 10. a 30. rokiem życia o ciemnej karnacji;
- przykurcz bliznowaty – są to blizny w zgięciach, które powstają w wyniku obkurczania się tkanki łącznej (szczególnie w dalszym etapie bliznowacenia ran oparzeniowych). Blizny te są głębokie i mogą napinać skórę, ograniczając możliwości ruchowe (przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie).
Blizny mogą stanowić barierę w codziennym życiu
Wiele osób posiada blizny, które powstają w wyniku przebytego zabiegu chirurgicznego, skaleczenia, zranienia, choroby, wypadku, poparzenia, czy trądziku. Opowiadają one historię naszego życia i przypominają nam z jakimi trudnościami musieliśmy się zmierzyć. Jednak blizny, usytuowane zwłaszcza w widocznych miejscach, mogą stanowić poważny problem zarówno natury estetycznej, jak i medycznej. Dla większości osób, które je posiadają są one źródłem dyskomfortu i wstydu, bywają też powodem wielu kompleksów.
Blizny nadal są stygmatyzowane w społeczeństwie, a z wielu badań wynika, że ludzie, którzy posiadają je na twarzy są częściej oceniani jako niestabilni emocjonalnie i niewzbudzający zaufania. Nawet w czasach ciałopozytywności większość osób czuje zakłopotanie i niepewność do wszystkiego, co znajduje się poza wykreowanym przez social media wąskim kanonem piękna. Blizny to jednak nie tylko wyłącznie problem estetyczny, ale często również medyczny. Mogą one bowiem utrudniać codzienne funkcjonowanie, być przyczyną bólu, tkliwości i świądu oraz powodować zaburzenia snu, niepokój i depresję.
Jakie są metody usuwania blizn?
Niestety, całkowite usunięcie dużych blizn jest niemożliwe, ponieważ ich tworzenie należy do naturalnego procesu gojenia się skóry i pozostawia trwały ślad po przebytym urazie. Przy czym, skuteczność zastosowanych metod zależy od rodzaju blizny i miejsca jej powstania. Istotną rolę odgrywa także to, jak szybko podjęte zostanie leczenie, im wcześniej to się stanie, tym lepsze będą jego efekty.
Obecnie istnieje wiele skutecznych i nowoczesnych metod usuwania blizn. Jednak należy wiedzieć, że ze względu na rodzaj podjętego leczenia, proces usuwania blizn może być skomplikowany i długotrwały, a więc należy się do niego odpowiednio przygotować. To, w jaki sposób usuniemy bliznę, ostatecznie zweryfikuje specjalista, z którego usług skorzystamy (może to być kosmetolog, dermatolog lub chirurg).
W zależności od rodzaju blizny, jej wygląd można poprawić nie tylko metodami chirurgicznymi, ale także przy pomocy zabiegów kosmetycznych, zabiegów medycyny estetycznej i zabiegów leczniczych. Najczęściej stosowane metody usuwania blizn to:
Laserowe usuwanie blizn
Laserowe usuwanie blizn przy pomocy medycznego lasera frakcyjnego CO2 jest jedną z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod. Technologia frakcyjna to nowoczesne i niechirurgiczne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się blizn zarówno tych dojrzałych jak i świeżych o różnym pochodzeniu (takich jak rozstępy i blizny: potrądzikowe, pooperacyjne, po urazach mechanicznych, czy po poparzeniach). W wyniku ablacji skoagulowane złogi komórkowe zastępowane są zregenerowaną i zdrową tkanką. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu skóry i nie wymaga on później długiego okresu rekonwalescencji (jest to zazwyczaj 14-28 dni).
Pierwsze efekty widoczne są już po wygojeniu, jednak w zależności od rodzaju blizny, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Początkowo zmniejszają one widoczność, a następnie niemal usuwają ślad po ranie. Dodatkowo działanie lasera odmładza skórę sprawiając, że nabiera jędrności i świeżego wyglądu. Wyrównuje on bowiem drobne i głębokie zmarszczki, poprawia kondycję i napięcie wiotczejącej skóry oraz jej koloryt, usuwając niektóre przebarwienia (sprawdź nasz artykuł: Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?).
Mezoterapia mikroigłowa redukująca blizny
Mezoterapia mikroigłowa jest bardzo dobrym sposobem na usunięcie każdego rodzaju blizn, zarówno potrądzikowych, pourazowych, jak i rozstępów. Ten najbardziej efektywny i bezpieczny zabieg mikronakłuwania skóry, wykorzystuje opatentowaną technologię pulsujących igieł. Nakłuwanie nimi, stymuluje odbudowę skóry (powstałe podczas zabiegu mikrouszkodzenia zmuszają ją do wykorzystania naturalnych zdolności naprawy i regeneracji), dzięki czemu blizny ulegają stopniowej redukcji. Jednak do uzyskania zadowalającego efektu należy powtórzyć go po ok. 4 tygodniach, minimum 3 razy (po zabiegu można normalnie wrócić do codziennej aktywności).
Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa jest mniej zaawansowaną odmianą dermabrazji, która daje dobre efekty zwłaszcza w usuwaniu pojedynczych, płytkich blizn potrądzikowych. Zabieg ten polega na mechanicznym ścieraniu obumarłej warstwy naskórka przy użyciu materiału ścierającego zawierającego drobinki diamentu. Mikrodermabrazja diamentowa głęboko oczyszcza skórę oraz pobudza jej mikrokrążenia i procesy regeneracyjne. Niwelując tym samym wszelkie defekty cery i nadając jej zdrowy wygląd. Efekt zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się około 28 dni. Jednak, aby zauważyć spłycenie blizny potrzeba powtórzyć go przynajmniej kilka razy.
Stosowanie wyłącznie maści i kremów dostępnych w aptekach to zdecydowanie za mało, aby zredukować blizny. Aby uzyskać zadowalające efekty warto skorzystać, z dostępnych obecnie skutecznych i nowoczesnych metod usuwania blizn.